فیزیوتراپی شهران
کلینیک سلامت و تناسب اندام

 

آدرس مرکز: تهران، شهران، بالاتر از فلکه دوم، پلاک 153، ساختمان بانک پاسارگاد، طبقه سوم، واحد 17

توانبخشی سکته مغزی

توانبخشی سکته مغزی

یکی از خدماتی که در مرکز فیزیوتراپی شهران ارائه می شود، ارائه خدمات پیشرفته در راستای درمان و فیزیوتراپی بیماران دچار شده به سکته مغزی است. متخصصین مرکز فیزیوتراپی شهران با تجربه بالای خود و در اختیار داشتن جدیدترین تجهیزات فیزیوتراپی روز دنیا می توانند به شما در درمان و توانبخشی پس از سکته مغزی به شما کمک کنند. در همین راستا مقاله ای در مورد فیزیوتراپی پس از سکته مغزی برای شما آماده کرده ایم که امیدواریم مفید واقع شود. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر کمک بگیرید.


فهرست
سکته مغزی چیست؟
هدف از فیزیوتراپی پس از سکته مغزی چیست؟
مزایای فیزیوتراپی برای افراد دچار شده به سکته مغزی
چه زمانی بهتر است که فیزیوتراپی پس از سکته مغزی را شروع کنید؟
در طی فیزیوتراپی پس از سکته مغزی چه رخ می دهد؟
فیزیوتراپی سکته مغزی در خانه
اهداف بلند مدت و کوتاه مدت فیزیوتراپی پس از سکته مغزی
این اهداف چگونه پیاده می شوند؟
مداخلات رایج فیزیوتراپی برای سکته مغزی
فیزیوتراپی سکته مغزی چقدر زمان می برد؟

 

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی هنگامی رخ می دهد که خونرسانی به بخشی از مغز شما مختل شود یا به شدت کاهش پیدا کند که موجب نرسیدن اکسیژن و مواد مغذی به بافت مغز می شود. در طی چند دقیقه سلول های مغز می میرند.

سکته مغزی موجب قطع شدن ارتباطات حیاتی بین مغز و عضلات شما می شود و علت اصلی ناتوانی در طی بلند مدت است و تقریبا موجب از دست رفتن بخشی از حرکت و توانایی می شود. با این وجود، این توانایی از دست رفته لزوما دائمی و همیشگی نیست. در واقع، توانبخشی به خصوص در طی مراحل اولیه بهبود در هنگامی که بیمار هیچ کنترلی بر عضلات ناتوان خود ندارد، حیاتی است. در هر مرحله از بهبود خود که باشید، پیشرفت بلند مدت بستگی به یک برنامه فیزیوتراپی مرتب و منسجم دارد. 

 

هدف از فیزیوتراپی پس از سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی اغلب موجب فلج شدن بخشی از بدن می شود که بدین معنی است که بیماران عملکرد یک بازو و یک پا را از دست می دهند. در هفته ها و ماه های اول بهبود، فیزیوتراپیست ها با افرادی که دچار سکته مغزی شده اند کار می کنند تا هماهنگی عضلات حفظ شوند-حتی قبل از این که عضلات حرکت داوطلبانه خود را بازیابند. اگر عملکرد عضله باز گردد، فیزیوتراپی به بیماران کمک می کند تا مهارت های روزمره خود را دوباره یاد بگیرند و سلول های سالم مغز خود را برای کنترل بخش های ناتوان بدن دوباره آموزش دهند. این مورد بخشی از خدمات متنوعی است که برای بهبود سکته مغزی عرضه می شود.

مرکز فیزیوتراپی شهران به‌عنوان مجهزترین فیزیوتراپی غرب تهران، آماده ارائه خدمات پیشرفته فیزیوتراپی سکته مغزی برای کاهش علائم و درمان ناتوانی های ناشی از این بیماری به شما عزیزان است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره با شماره 02144339562 تماس بگیرید. 

 

مزایای فیزیوتراپی برای افراد دچار شده به سکته مغزی

درست پس از سکته که اکسیژن به مغز شما باز میگردد، بدن و مغز شروع به بهبود و دستیابی به توانایی از دست رفته عضله می کنند. توانبخشی پس از سکته مغزی بخشی بزرگی از این روند بهبود است و اغلب 24 ساعت پس از سکته مغزی آغاز می شود. فیزیوتراپیست های سکته مغزی قادر به تحریک به عضلات و اعصاب ناتوان شده هستند تا جریان خون حفظ شده و عضله سفت نشود. سپس فیزیوتراپیست ها، بیماران را در طی مراحل مختلف بهبودی پس از سکته مغزی راهنمایی می کنند تا دوباره حرکات اصلی عضله را یاد بگیرند.

امروز، بسیاری از فیزیوتراپیست ها در زمینه سکته مغزی و انواع دیگر آسیب های نورولوژیکی تخصص دارند. این افراد می دانند که چگونه به بیماران کمک کنند تا حرکات پیچیده را یاد بگیرند و مانع مشکلاتی شوند که ممکن است آنها را از مسیر پیشرفتشان خارج کند. پس از سکته مغزی، بهبود تعادل، هماهنگی و دیگر مهارت های پایه برای بهبود کیفیت زندگی شما ضروری است.

مزایای فیزیوتراپی برای افراد دچار سکته مغزی

 

چه زمانی بهتر است که فیزیوتراپی پس از سکته مغزی را شروع کنید؟

پیش از اینکه از بیمارستان مرخص شوید، باید بدانید که چه فیزیوتراپیستی می تواند به شما در بهبود پس از سکته مغزی کمک کند. پزشکان می دانند که چه چیزی برای بدن شما مفید است، بنابراین بهتر است با تیم پزشکی خود درباره برنامه های توان بخشی مشورت کنید. پزشک نورولوژیست، شما را به یک موسسه فیزیوتراپی بر اساس نیازهای جسمی کنونی شما و ریسک های مرتبط معرفی خواهد کرد.

برخی برنامه های توان بخشی از بعضی دیگر سخت تر هستند، بنابراین درمان ایده آل شما بستگی به علائم فردی و سبک زندگی تان دارد. اختلالات حسی و حرکتی پس از سکته مغزی بسیار رایج هستند اما شانس بهبود شما در صورت دریافت درمان مناسب افزایش خواهد یافت. فیزیوتراپیست شما، وضعیت جسمی تان و سن شما بر توانایی بهبود بدن پس از سکته مغزی تاثیر می گذارند.

چنانچه شما هم دچار سکته مغزی شده‌اید، می‌توانید از متخصصان مرکز فیزیوتراپی شهران مشاوره بگیرید. مرکز فیزیوتراپی شهران با در اختیار داشتن تیمی تخصصی و جدیدترین دستگاه‌های روز دنیا هم‌اکنون به‌عنوان مجهزترین فیزیوتراپی غرب تهران آماده ارائه خدمات تخصصی فیزیوتراپی به شما همشهریان عزیز است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02144339562 تماس حاصل فرمایید. 

 

در طی فیزیوتراپی پس از سکته مغزی چه رخ می دهد؟

فیزیوتراپی برای سکته مغزی برای هر کسی متفاوت است تا متناسب با نیازهای وی باشد. در طی اولین جلسه با فیزیوتراپیست جدیدتان، وی به طور کامل بدن شما را معاینه خواهد کرد و با شما یا یکی از نزدیکانتان درباره علائم و ناتوانی هایتان گفتگو خواهد کرد. این کار باعث می شود تا او برنامه ای را برای شما تنظیم کند که بیشترین نفع را برایتان دارد و متمرکز بر بازگردانی حرکت و ممانعت از مشکلاتی است که ممکن است پس از سکته مغزی رخ دهند.

برنامه فیزیوتراپی شما اهداف خاصی دارد که شما و فیزیوتراپیست تان باید با هم برای دستیابی به آنها تلاش کنید. بهتراست تا از فیزیوتراپیست خود سوالاتی که دارید را حتما بپرسید تا مطمئن شوید که منظور یکدیگر را به طور کامل درک کرده اید و می دانید که از فیزیوتراپی چه انتظاری باید داشته باشید.

برای مثال، فیزیوتراپیست ها با ساده ترین وظایف و حرکات مانند حرکت از تخت به سمت صندلی شروع می کنند و به تدریج تمریناتی را به شما می دهند تا تعادل خود را بهبود ببخشید و مهارت های پایه هماهنگی اندام بدن خود را دوباره یاد بگیرید و به مغز خود آموزش دهید تا بتوانید تمریناتی مانند گرفتن اشیاء و راه رفتن را انجام دهید. فیزیوتراپیست می تواند به شما یاد دهد که چگونه از وسایل کمکی استفاده کنید. 

 

فیزیوتراپی در خانه

پس از مرخص شدن از بیمارستان، پزشک شما ممکن است ماندن در خانه و مراقبت کامل را به شما توصیه کند. درطی فیزیوتراپی در خانه، فیزیوتراپیست به منزل شما می آید و بر روی تمریناتی کار می کند که برای تحریک و تقویت عضلات شما طراحی شده اند تا بافت سالم مغز شما، حرکات را یاد بگیرد. 

 

اهداف بلند مدت و کوتاه مدت فیزیوتراپی پس از سکته مغزی

پس از مراجعه به فیزیوتراپیست، وی برنامه تمرینی فردی را برای شما با در نظر گرفتن شدت سکته و سن، جنسیت، سابقه بیماری و فعالیت های قبلی تان برنامه ریزی می کند. اهداف کوتاه مدت فیزیوتراپی برای سکته مغزی شامل موارد زیر هستند:

• کاهش درد در بازو، شانه یا هر بخش آسیب دیده در طی سکته مغزی
• قادر ساختن بیمار به تغییر وضعیت بدن به طور مکرر
• آماده سازی بیمار برای انجام حرکات بیشتر

اهداف فیزیوتراپی پس از سکته مغزی

پس از گذشت دوره اول بهبودی، از بیمار خواسته می شود تا از مهارت های یادگرفته در طی فاز اول بهبودی استفاده کند. اهداف بلند مدت فیزیوتراپی شامل به حداقل رساندن ناراحتی و به حداکثر رسانی توانایی بیمار است که شامل موارد زیر می شوند:

• بهبود قدرت عضلات
• به حداکثر رسانی توانایی حرکتی بیمار
• بهبود هماهنگی بین عضلات بیمار
• کمک به بیمار برای بازیابی توانایی جسمی
• بهبود سلامت عمومی بیمار
• ممانعت از سکته های بعدی 

 

این اهداف چگونه پیاده می شوند؟

با گذشت زمان، پای بیمار به دلیل عدم فعالیت سفت تر می شود. در برخی از بیماران، دست و بازو نیز سفت تر شده و موجب درد می شود. فیزیوتراپیست حرکات بیمار را ارزیابی می کند و تمرینات خاصی را برای وی تجویز می کند.

برنامه تمرینی تعیین شده، بخش های آسیب دیده بدن را به فعالیت وا می دارد و عضلات و مفصل ها را با هم هماهنگ می کند. با این وجود، گاهی آموزش دوباره مغز و بدن در طی حرکت می تواند دشوار باشد. به همین دلیل است که در بسیاری از موارد، تجهیزات توانبخشی خاصی برای بهبود پس از سکته مغزی توصیه می شوند.

فیزیوتراپی شهران عرضه کننده خدمات فیزیوتراپی به مراجعین متعددی در زمینه بهبود پس از سکته مغزی است. اگر حس می کنید که نیاز به فیزیوتراپی در زمینه این بیماری یا موارد مشابه دارید یا نیازمند راهنمایی درباره فیزیوتراپی هستید، جهت دریافت وقت مشاوره و معاینه با شماره 02144339562 تماس بگیرید. 

 

مداخلات رایج فیزیوتراپی برای سکته مغزی

فیزیوتراپی که عمدتا بر بازآموزی کنترل حرکتی متمرکز است می تواند به بیمار برای غلبه بر ناپایداری وضعیت بدن و بازیابی قدرت کمک کند. مداخلات رایج فیزیوتراپی برای سکته مغزی شامل موارد زیر هستند:

• تثبیت موقعیت مناسب و حرکت دهی با دقت شانه یا بازوی فلج شده (چه در رختخواب، چه در حال نشسته یا ایستاده یا در طی بلند کردن کردن اجسام) برای ممانعت از هرگونه آسیب بازو و شانه
• فیزیوتراپی اندام حرکتی که شامل تمرینات حرکتی غیر فعال، فعال کمکی و فعال برای اندام فلج شده هستند. این کار به اجتناب از انقباض و اسپاستیسیتی اندام کمک می کند.
• به بیمار آموزش داده می شود تا بر موقعیت پای خود برای حفظ تعادل بدن در حین راه رفتن تمرکز کند. به جز آموزش دوباره طرز راه رفتن، توانایی حرکت بدون نیاز به کمک، هدف مهمی برای بیماران بی حرکت است.
• برای طبیعی شدن حرکت، کشش، بلند کردن وزنه، آتل بندی و گچ گرفتن توصیه می شوند. کشش عضلات انگشت ها و آتل ها وارد کننده فشار موجب بهبود دراز مدت کنترل حرکتی می شوند.
• برای مدیریت محدودیت های عملکردی بیماران سکته مغزی، تمرینات عملکردی (مثل پل زدن) به بیماران بر اساس آنالیز حرکت فردی آموزش داده می شود.
• تمرین پل زدن برای بهبود وضعیت بدن بیمار پس از سکته مغزی

مداخلات فیزیوتراپی برای سکته مغزی

 

فیزیوتراپی سکته مغزی چقدر زمان می برد؟

مدت زمان فیزیوتراپی شما بستگی به شدت سکته مغزی شما و مشکلات مرتبط دارد. برخی بیماران به سرعت بهبود می یابند. اما اکثرا نیاز به فیزیوتراپی طولانی مدت دارند که ممکن است ماه ها طول بکشید.
برنامه فیزیوتراپی شما با بهبود شما و یادگیری مهارت ها و نیازهای شما تغییر خواهد کرد. با تمرین مداوم، شما به پیشرفت زیادی دست خواهید یافت.

چنانچه شما یا یکی از نزدیکانتان دچار سکته مغزی شده اید، می توانید جهت دریافت وقت مشاوره و معاینه با شماره 02144339562 تماس بگیرید. فیزیوتراپی شهران آماده ارائه خدمات با مجهزترین دستگاه ها و پیشرفته ترین متد روز دنیا به شما عزیزان است.


ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی شهران

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-44339562

021-44339563