فیزیوتراپی شهران
کلینیک سلامت و تناسب اندام

 

آدرس مرکز: تهران، شهران، بالاتر از فلکه دوم، پلاک 153، ساختمان بانک پاسارگاد، طبقه سوم، واحد 17

در رفتگی جزئی شانه چیست؟

دررفتگی جزئی شانه چیست

بسیاری از افراد هنگام برداشتن چیزی از بالا یا پرتاب یک جسم احساس می کنند شانه شان لق است. این لقی شانه نشانه بیماری در رفتگی خفیف یا در رفتگی جزئی شانه است. شاید این بیماری خیلی باعث بروز مشکل در انجام فعالیت های ما نشود اما مستعد پیشرفت است. در صورت عود کردن این بیماری شانه دچار مشکلات زیادی خواهد شد. در این مقاله قصد داریم مطالبی در مورد علائم و روش های درمانی در رفتگی خفیف شانه ارائه دهیم. برای دسترسی آسان به مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
در رفتگی خفیف یا در رفتگی جزئی شانه چیست
علائم در رفتگی خفیف شانه
علت در رفتگی جزئی شانه
درمان در رفتگی جزئی شانه
تمرینات ورزشی در رفتگی خفیف شانه
بهبودی در رفتگی خفیف شانه
عوارض در رفتگی جزئی یا شانه
آسیب های مشابه با در رفتگی خفیف شانه کدامند؟
سخن نهایی

 

در رفتگی خفیف یا در رفتگی جزئی شانه چیست

در رفتگی خفیف یا در رفتگی جزئی مفصل شانه هنگامی اتفاق می افتد که گوی استخوان بازوی فوقانی (استخوان هومروس) تا حدودی از حفره گلنوئید ی موجود در شانه بیرون می آید. در در رفتگی کامل، استخوان هومروس به طور کامل از حفره خارج می شود.

شانه متحرک ترین مفصل بدن است. این عضو شامل تعدادی استخوان، رباط و ماهیچه هایی است که برای پایدار نگه داشتن مفصل شانه با یکدیگر همکاری می کنند. مفصل شانه از تحرک‌پذیری بسیار بالایی برخوردار است، بنابراین بسیار مستعد در رفتگی است. در رفتگی خفیف شانه غالبا در اثر تروما، آسیب دیدگی یا ضربه تضعیف کننده عضلات بازو ایجاد می شود. در ادامه در مورد علت در رفتگی جزئی شانه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: علت درد شانه (کتف) چیست؟

در رفتگی خفیف شانه

 

علائم در رفتگی خفیف شانه

در رفتگی جزئی شانه می تواند باعث سفتی و احساس درد در مفصل شود. تشخیص در رفتگی خفیف ممکن است دشوارتر از در رفتگی کامل باشد. با این حال، در برخی موارد می توان استخوان هومروس را، که به طور جزئی جابجا شده است، در زیر پوست مشاهده کرد. در مواردی فرد ممکن است متوجه حرکت گوی استخوان هومروس در داخل و خارج از حفره شانه شود. این احساس معمولا آزار دهنده بوده و می تواند دردناک باشد. برخی از علائم در رفتگی جزئی شانه عبارتند از:

• بد شکلی یا جابجایی قابل مشاهده در شانه
• درد: درد در ناحیه شانه از جمله علائم شانه نابرابر یا کتف بالدار نیز هست که اگر نادیده گرفته شود باعث تاندونیت شانه می شود.
• ورم
• بروز بی حسی یا سوزن سوزن شدن (خواب‌رفتگی یا پارستزی ) در امتداد بازو
• حرکت دشوار مفصل

همچنین ممکن است هنگام انجام فعالیت های روزانه، مخصوصا آن هایی که شامل کشش دست به سمت بالای سر هستند، متوجه تق تق کردن یا قفل شدگی در شانه شوید.

بیشتر بخوانید: شانه یخ زده: علائم، علت و درمان قطعی

 

علت در رفتگی جزئی شانه

از آن جایی که شانه در چند جهت حرکت می کند، می تواند از جلو، پشت یا رو به پایین دچار در رفتگی کامل یا در رفتگی خفیف شود. هنگام در رفتگی جزئی ممکن است کپسول مفصل شانه کشیده یا پاره شود که باعث بدتر شدن در رفتگی خواهد شد. معمولا، تنها یک ضربه قوی یا سقوط می تواند به جابجایی استخوان هومروس منجر شود. چرخش شدید نیز می تواند بازو را از حفره آن خارج سازد. پس از در رفتگی، مفصل شانه ناپایدار شده و مستعد در رفتگی ها یا در رفتگی خفیف های مکرر می شود.

در رفتگی خفیف های شانه اغلب ناشی از موارد زیر هستند:

تروما: در رفتگی جزئی ممکن است ناشی از حوادث یا صدماتی باشد که به مفصل شانه یا سایر ساختارهای پایدار کننده شانه آسیب می رسانند. نمونه های شایع این دسته عبارتند از سقوط یا تصادف با وسایل نقلیه موتوری
آسیب دیدگی ورزشی: در رفتگی خفیف شانه ممکن است در ورزش های درگیر شونده مانند هاکی و فوتبال و ورزش هایی مانند اسکی و ژیمناستیک که موجب سقوط می شوند، رخ دهد.
ضربه شدید: ضربه معمولا باعث ضعف عضلات، بی ثباتی مفصل شانه و در نتیجه، در رفتگی جزئی می شود.

بیشترین خطر ابتلا به در رفتگی خفیف شانه، در مردان جوان و سایر گروه هایی است که از نظر جسمی بسیار فعالند.

اگر شما هم علائم در رفتگی جزئی شانه را در خود احساس می کنید توصیه می شود تا دیر نشده نسبت به درمان آن اقدام کنید. مرکز فیزیوتراپی شهران بهترین کلینیک فیزیوتراپی غرب تهران آماده ارائه خدمات درمانی به شما عزیزان می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02144339562 تماس حاصل فرمایید.

انواع در رفتگی شانه

 

درمان در رفتگی جزئی شانه

فیزیوتراپی یا توانبخشی می تواند به درمان مفصل شانه کمک کند. هدف از درمان این است که استخوان هومروس به داخل حفره برگردد و مطمئن شویم که در مکان خود باقی می ماند (در محل اصلی خود جا انداخته شده است). پزشک با استفاده از سونوگرافی می تواند در رفتگی خفیف را تشخیص دهد. تشخیص صحیح برای تعیین بهترین دوره درمانی مهم است. همچنین برای درمان می توان از موارد زیر استفاده کرد:

ﺟﺎ انداختن: در این مورد، پزشک سعی می کند استخوان را به آرامی به حالت خود بازگرداند. این کار بسیار دردناک است اما تقریباً بلافاصله شانه بهبود می یابد.
عمل جراحی: ممکن است در صورت عود در رفتگی جراحی توصیه شود. اگر اعصاب، رگ های خونی یا رباط های شانه دچار آسیب دیدگی شوند، می توان عمل جراحی را به عنوان درمان ارجح در نظر گرفت.
بریس شانه: ممکن است برای جلوگیری از حرکت شانه نیاز داشته باشید که به مدت چند روز یا هفته از اسپلینت، بریس یا اسلینگ استفاده کنید. مدت زمان استفاده به شدت در رفتگی خفیف بستگی دارد.
دارو: دارو شامل مصرف شل کننده عضلات و یک ماده ضد التهاب مانند ایبوپروفن برای درد و تورم است.
تمرین درمانی: بعد از عمل جراحی یا پس از مدت زمان در نظر گرفته شده برای استفاده از اسلینگ، پزشک ممکن است تمرین درمانی را توصیه کند. همچنین تمرینات می تواند به عنوان درمان اصلی هم در نظر گرفته شود. هدف فیزیوتراپی بازگرداندن دامنه حرکت، قدرت و پایداری مفصل شانه است.

بیشتر بخوانید: بهترین درمان برای دررفتگی مفاصل

بریس شانه
 

 

تمرینات ورزشی در رفتگی خفیف شانه

تمرینات تقویت کننده ارائه شده در زیر ممکن است به افزایش پایداری مفصل شانه کمک کنند. فیزیوتراپیست می تواند تمرین های ورزشی خانگی متناسب با نیاز های هر فرد را تجویز کند. این تمرینات عبارتند از:

عضلات خم کننده شانه: با دست های آویزان روبروی یک دیوار بایستید. ساعد را بلند کرده و آرنج ها را 90 درجه خم‌کنید. دست خود را مشت کرده و در برابر دیوار قرار دهید و به آرامی با مشت به دیوار نیرو وارد کنید.
عضلات راست کننده شانه: پشت به یک دیوار بایستید. ساعد را بلند کرده و آرنج ها را 90 درجه خم‌کنید. سپس پشت آرنج خود را به سمت دیوار فشار دهید.
عضلات دور کننده شانه: از سمت شانه آسیب‌ دیده در کنار دیوار قرار بگیرید. دست خود را بلند کرده و آرنج را خم کنید. از پهلو با آرنج خود به دیوار نیرو وارد کنید.
قبل از انجام هرگونه تمرین در خانه با یک فیزیوتراپیست یا پزشک صحبت کنید. زیرا تمرینات با توجه به آسیب، متفاوت هستند. انجام برخی تمرینات می تواند علائم برخی افراد را بدتر کند.

گاهی اوقات فیزیوتراپیست علاوه بر تمرینات، موارد زیر را نیز توصیه می کند:

ماساژ درمانی
• استفاده از یخ
• اجتناب از حرکات یا فعالیت های خاص
• تحرک مفصل

 

بهبودی در رفتگی خفیف شانه

اگر در رفتگی خفیف همراه با آسیب بزرگ به عصب یا بافت نباشد، باید مفصل شانه به سرعت بهبود یابد. اما از سر گرفتن فعالیت طی مدت بسیار کوتاه ممکن است به در رفتگی های بعدی منجر شود. پزشک معمولا پس از جراحی، استفاده از اسلینگ را به مدت چند هفته توصیه خواهد کرد. انجام تدریجی حرکات فیزیوتراپی هم می تواند به فرد کمک کند تا قدرت و دامنه حرکت خود را بازیابد. برای جلوگیری از عوارض، بهتر است از حرکات شدید شانه اجتناب کنید.

بیشتر بخوانید: درد کتف چپ و درمان فیزیوتراپی آن

اسلینگ شانه

 

عوارض در رفتگی خفیف یا شانه

مهم است که عوارض احتمالی در رفتگی خفیف شانه را بیشتر بدانید. شانه از بافت همبند قوی، ماهیچه ها و رباط هایی تشکیل شده است که برای نگه داشتن استخوان هومروس در حفره خود با یکدیگر همکاری می کنند. کشیدگی بیش از حد یا آسیب دیدگی این ساختار می تواند به بدتر شدن در رفتگی خفیف یا در رفتگی جزئی شانه منجر شود. برخی از عوارض ناشی از در رفتگی خفیف شانه عبارتند از:

• آسیب دیدگی رگ های خونی و اعصاب شانه
• سایر آسیب های شانه مانند پارگی رباط یا عضلات
• از دست دادن حرکت و انعطاف پذیری
• بی ثباتی شانه که باعث در رفتگی خفیف های مکرر می شود.

در رفتگی خفیف شانه نباید کم اهمیت شمرده شود. اگر این عارضه پیشرفت کند منجر به درد های شدیدی در آینده خواهد شد. بیماران گرامی می توانند با مراجعه به مرکز فیزیوتراپی شهران از فیزیوتراپیست های متخصص و تجهیزات به روز دنیا برای بهبودی درد خود بهره مند شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02144339562 تماس حاصل فرمایید. 

 

آسیب های مشابه با در رفتگی خفیف شانه کدامند؟

برخی از علائم در در رفتگی خفیف شانه و آسیب های مشابه مشترک هستند. برای همین تشخیص غلط بسیار شایع است. ممکن است موارد زیر به اشتباه در رفتگی خفیف شانه تشخیص داده شوند:

التهاب تاندون عضله دو سر بازویی: به دلیل وضعیت تاندون، التهاب تاندون عضله دو سر بازویی یکی از دلایل عمده درد شانه است که با کمک فیزیوتراپی قابل درمان است. در مقاله درمان فیزیوتراپی برای درد در عضله دو سر بازو با انواع راههای درمانی آشنا خواهید شد.

آسیب دیدگی استخوان ترقوه: شکستگی یا آسیب دیدگی ترقوه ممکن است به درد شانه و حرکت دشوار مفصل منجر شود.

آسیب دیدگی عضلات گرداننده شانه (روتاتور کاف): صدمات وارده به تاندون روتاتور کاف معمولا در هر سنی به درد شانه منجر می شوند. آسیب دیدگی های جزئی ممکن است به خودی خود بهبود یابند، و در اغلب موارد پارگی روتاتور کاف به وسیله فیزیوتراپی قابل درمان است اما در مواردی برای جراحات شدید، عمل جراحی توصیه می شود.

در رفتگی شانه: هنگام در رفتگی، استخوان بازوی فوقانی به طور کامل از حفره شانه جدا می شود. علائم آن مشابه در رفتگی خفیف است و فقط یک متخصص پزشکی می تواند این دو را تشخیص دهد.

سندروم شانه شناگر: درد شانه در شناگران حرفه ای، سندروم شانه شناگر نامیده می شود. ورزش شنا به انعطاف پذیری بالایی در سطح شانه و دامنه حرکتی نیاز دارد، بنابراین احتمال ﺗﺤﺮك ﺑﻴﺶ از ﺣﺪ مفصل و خطر آسیب دیدگی در آن ها بالاست.

 

سخن نهایی

در رفتگی خفیف شانه در صورتی قابل درمان است که سریعا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. اگر این آسیب دیدگی به درستی تشخیص داده شود با فیزیوتراپی قابل درمان است. در موارد شدیدتر متخصصان ممکن است اگر جراحی را توصیه کنند. همچنین زمان بهبودی با توجه به شدت در رفتگی خفیف و اینکه آیا فرد تحت عمل جراحی قرار گرفته است یا خیر، متفاوت است. در آخر توصیه می شود برای اجتناب از عواقب بعدی در رفتگی خفیف، باید از انجام فعالیت شدید خودداری کنید.

در آخر اگر سوالی در رابطه با در رفتگی خفیف شانه یا در رفتگی جزئی شانه دارید می توانید زیر همین مقاله در قسمت کامنت ها مطرح بفرمایید. 

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی شهران

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-44339562

021-44339563

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها