فیزیوتراپی شهران
کلینیک سلامت و تناسب اندام

 

آدرس مرکز: تهران، شهران، بالاتر از فلکه دوم، پلاک 153، ساختمان بانک پاسارگاد، طبقه سوم، واحد 17

علت درد صبحگاهی کف پا چیست

درد صبحگاهی کف پا

بسیاری از افراد بعد از بیدار شدن از خواب، زمانی که پاهایشان را روی زمین می گذارند، درد شدیدی در کف پای خود احساس می کنند. این وضعیت معمولا برای افراد کلافه کننده است چرا که مجبور هستند به مدت چند دقیقه در حالت ایستاده به دیوار تکیه دهند تا بتوانند به آرامی راه بروند. درد صبحگاهی کف پا می تواند علت های مختلفی داشته باشد. این درد معمولا در صبح شدیدتر است و در طول روز با انجام فعالیت های روزانه ممکن است کمتر شود. در این مقاله می خواهیم در مورد علائم درد کف پا و درمان های آن صحبت کنیم. برای دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
درد صبحگاهی کف پا
علائم درد کف پا
علت درد کف پا
تشخیص درد صبحگاهی کف پا
درمان درد صبحگاهی کف پا
درمان درد صبحگاهی کف پا با روش های فیزیوتراپی
سخن پایانی 

 

درد صبحگاهی کف پا

درد کف پا به دلیل التهاب بافت نرم در وسط پا رخ می دهد. کف پا از بافت فشرده ای تشکیل شده است که استخوان پاشنه را به انگشتان پا متصل می کند. این بافت در انتقال وزن از پاشنه تا انگشتان پا و حرکات پا نقش مهمی دارد. زمانی که بافت کف پا ملتهب و تحریک شود، معمولا شما به راحتی نمی توانید راه بروید. در خیلی از مواقع درد کف پا در صبح زمانی که از خواب بیدار می شوید، شدیدتر است. 

 

علائم درد کف پا

بعضی از علائم درد کف پا عبارتند از:

• احساس درد و ناراحتی در زمان قرار دادن وزن بدن روی پاها
• ایجاد برآمدگی های دردناک استخوانی در داخل یا روی مچ پا (این مورد رد بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید دیده می‌شود.)
• تیر کشیدن مداوم پاها( به خصوص اگر رباط ها کشیده شده باشند.)
• شدید شدن درد با حرکت دادن پاها، راه رفتن یا ایستادن های طولانی مدت
• حساسیت به لمس در صورت فشار دادن پاها 

علائم درد کف پا

 

علت درد کف پا

درد کف پا علت های مختلفی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

• التهاب فاشیا پلانتار: فاشیا پلانتار یک رباط است که وظیفه آن محافظت از قوس پا بوده و پاشنه پا را به انگشتان پا متصل می کند. این رابط نقش مهمی در پایداری و حرکت پا دارد. زمانی که فرد فعالیت های سنگین انجام دهد، فشار زیادی به فاشیا پلانتار وارد و در نتیجه باعث کشیدگی آن می شود. در زمان راه رفتن که فاشیا کشیده و منقبض می شوند ممکن است آسیبی که به پا وارد شده شدیدتر شود و باعث التهاب فاشیا پلانتار و درد کف پا شود.

• رگ به رگ شدن رباط ها: رباط کف پا ممکن است در هنگام راه رفتن یا دویدن رگ به رگ شود و آسیب ببیند. در چنین مواقعی رگ به رگ شدن رباط ها باعث ایجاد دردهای شدید در کف پا می شوند.

• تاندونیت (التهاب تاندون): در بعضی از موارد تاندون هایی که از امتداد پا عبور می کنند بر اثر آسیب دیدگی یا فعالیت های ورزشی ملتهب شده و در نهایت باعث ایجاد درد کف پا می شوند. التهاب در تاندون ها باعث ایجاد بیماری به نام تاندونیت یا التهاب تاندون می شوند.

• سندروم تونل تارسال: سندرم تونل تارسال زمانی اتفاق می افتد که عصب درشت نی که در امتداد داخلی مچ پا قرار دارد، فشرده شده و باعث آسیب و التهاب شود. این نوع آسیب معمولا باعث ایجاد درد مچ پا می شود، اما ممکن است کف پا را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

• گودی کف پا: گودی غیر طبیعی کف پا یکی از علت های درد کف پا است. اگر این عارضه درمان نشود، باعث ایجاد مشکلات دائمی در راه رفتن و دویدن خواهد شد.

درد کف پا بخاطر گودی

• خار پاشنه: خار پاشنه یکی از علتهای رایج پادردهای صبحگاهی است. التهاب فاشیای کف پا و رسوب کلسیم در پاشنه مهمترین علتهای ایجاد خار پاشنه هستند. این درد به صورتی است که از پاشنه تا انگشتان کف پا کشیده می شود و التهاب طولانی مدت آن رسوب کلسیم در محل اتصال فاشیا به پاشنه پا می شود.

• صافی کف پا: صافی کف پا نیز یکی از علت های درد کف پا است. در برخی افراد درد کف پا به علت اختلال عملکرد تاندون تیبیال خلفی است که به دلیل فعالیت‌های روزمره رخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید: درمان صافی کف پا 

 

تشخیص درد صبحگاهی کف پا

برای تشخیص این بیماری پزشک در مورد فعالیت های شغلی، ورزشی و آسیب هایی که به پا وارد شده است از بیمار سوال خواهد کرد. حتی ممکن است در مورد سوابق درمانی یا جراحی از شما سوال بپرسد. در بعضی از موارد پزشک برای تشخیص دقیق تر عکس رادیولوژی تجویز می کند. همچنین ممکن است از اشعه ایکس، MRI و سی تی اسکن استفاده کند. این آزمایش‌ها معمولا برای رد کردن احتمال شکستگی و آسیب به رباط‌ها، تاندون‌ها، و دیگر بافت‌های اطراف توسط پزشکتان تجویز می‌شود.

اگر شما هم دچار درد صبحگاهی کف پا هستید و نمی توانید درست راه بروید، می توانید از خدمات مرکز فیزیوتراپی شهران استفاده کنید. فیزیوتراپی شهران با توجه به وضعیت شما بهترین روش درمانی را برایتان در نظر می گیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02144339562 تماس بگیرید. 

 

درمان درد صبحگاهی کف پا

برای درمان درد صبحگاهی کف پا یک یا چند مورد از روش های زیر توصیه می شود:

• استراحت: سعی کنید بیشتر به پاهایتان استراحت دهید و فعالیت های ورزشی را که باعث درد شدید کف پا می شوند کنار بگذارید.
• استفاده از کفی کفش: سعی کنید از کفی های کفش که به عنوان تکیه گاهی برای قوس کف پا هستند، استفاده کنید. این کفی ها در انواع نرم و سخت در بازار وجود دارند.
• داروهای مسکن خوراکی: داروهای خوراکی ضدالتهاب، درد و التهاب کف پا را تا حد زیادی کم می‌کنند.
• جراحی: عمل جراحی جزو آخرین روشهای درمانی صافی کف پا است. در صورتی که سایر درمان ها و روش های فیزیوتراپی جوابگو نباشند، جراحی برای فرد در نظر گرفته می شود. 

درمان درد صبحگاهی کف پا

 

درمان درد صبحگاهی کف پا با روش های فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست ها با استفاده از روش های فیزیوتراپی می توانند التهاب و درد کف پا را کاهش دهند. علاوه بر در نظر گرفتن بهترین روش فیزیوتراپی، نحوه صحیح انجام ورزش ها، حرکات اصلاحی و تمرینات ورزشی پا و کف پا به فرد آموزش داده می شود.

• اولتراسوند تراپی: فیزیوتراپیست از اولتراسوند تراپی برای درمان دردهای کف پا استفاده می کنند. در این روش از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می شود و باعث بهبود آسیب دیدگی و کاهش درد می شود.
• ماساژ درمانی: ماساژ بافت های عمیق باعث از بین رفتن درد و ناراحتی کف پا می شود. ماساژ درمانی باعث افزایش گردش خون می شود و برای درد های کف پا روش موثری است.
• منوال تراپی یا درمان های دستی: از منوال تراپی می توان برای بهبود عملکرد بافت نرم و دردهای عضلانی استفاده کرد. این روش باعث کاهش فشار عضلانی می شود و بعد از چند جلسه وضعیت فرد بهبود پیدا می کند.

بیشتر بخوانید: ورزش های مفید برای درمان صافی کف پا 

 

سخن پایانی 

درد صبحگاهی کف پا شاید برای خیلی از افراد یک مشکل ساده به نظر برسد، این در حالیست این عارضه توانایی شما را در پیاده روی، کارهای روزمره و حتی فعالیت های ورزشی محدود می کند. رعایت موارد گفته شده و یک برنامه فیزیوتراپی مناسب به شما کمک می کند تا تحریک پای شما بهبود پیدا کند و در کمترین زمان بتوانید به فعالیت های روزمره خود برگردید.

چنانچه شما هم سوالی در مورد صافی درد صبحگاهی کف پا دارید می توانید آن را در بخش نظرات زیر همین مقاله مطرح کنید. متخصصین فیزیوتراپی شهران پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. 

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی شهران

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-44339562

021-44339563

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها