فیزیوتراپی شهران
کلینیک سلامت و تناسب اندام

 

آدرس مرکز: تهران، شهران، بالاتر از فلکه دوم، پلاک 153، ساختمان بانک پاسارگاد، طبقه سوم، واحد 17

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو یک روش تهاجمی است که در آن مفصل آسیب دیده زانو برداشته می‌شود و مفصل و یا یک عضو مصنوعی جایگزین می‌شود. عمل جراحی تعویض مفصل زانو معمولا برای افراد با سن بالای 50 سال که مبتلا به آرتروز هستند، در نظر گرفته می‌شود. بعد از این جراحی، پزشک شما بر وضعیت زانو و روند بهبودی شما نظارت خواهد داشت. تمرینات فیزیوتراپی بخش مهمی از روند بهبودی شما پس از جراحی تعویض مفصل زانو است. این تمرینات به شما در راه رفتن، صعود از پله‌ها و بازگشت سریع‌تر به سایر فعالیت‌های روزمره کمک خواهد کرد. برای دسترسی آسان به مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده نمایید.


فهرست
اهمیت فیزیوتراپی بعد از عمل زانو
فیزیوتراپی قبل از جراحی
فیزیوتراپی پس از عمل جراحی
تکنیک‌های درمانی فیزیوتراپی پس از جراحی مفصل زانو
کنترل درد پس از جراحی با مصرف دارو
حرکات ورزشی پس از تعویض مفصل زانو
مراقبت‌های پس از جراحی تعویض مفصل زانو
سخن پایانی 

 

اهمیت فیزیوتراپی بعد از عمل زانو

معمولا دو هفته پس از جراحی تعویض مفصل زانو، انجام تمرینات فیزیوتراپی از اهمیت بسزایی برخوردار است. در انجام تمرینات فیزیوتراپی باید همه مفاصل بدن عملکرد بهینه داشته باشند تا هیچگونه فشار اضافی‌ ای بر مفاصل زانو وارد نشود. 

 

فیزیوتراپی قبل از جراحی

قبل از جراحی تعویض مفصل زانو ممکن است یک دوره تمرینات فیزیوتراپی برای بیمار در نظر گرفته شود تا مفصل زانو و عضلات اطراف آن برای جراحی آماده باشد. 

 

فیزیوتراپی پس از عمل جراحی

اکثر افرادی که عمل جراحی تعویض مفصل زانو انجام داده‌اند، با استفاده از روش‌های فیزیوتراپی احساس بهتری پیدا کرده‌اند. استفاده از این تمرینات به طور معمول پس از جراحی، برای بازیابی دامنه حرکتی کامل مفصل و تقویت و بازیابی حرکت‌های عادی، لازم و ضروری است. به طور کلی اهداف اصلی فیزیوتراپی در این زمینه، به شرح زیر است:

فیزیوتراپی پس از عمل جراحی

• کاهش درد و التهاب مفصل زانو
• افزایش و بهبود تحریک پذیری و توازن
• تقویت عضلات مفصل شامل عضله زرد پی و عضلات چهار سر ران
• بهبود قرارگیری وضعیت کشکک زانو
• بهبود عملکرد فعالیتهای روزمره مانند پیاده روی، بالارفتن از پله و حتی خم شدن
• جلوگیری از احتمال مجدد آسیب دیدگی مفصل
• تقویت عضلات پایین تنه مانند: ماهیچه‌های ساق پا، ران و باسن 

 

تکنیک‌های درمانی فیزیوتراپی پس از جراحی مفصل زانو

معمولا فیزیوتراپیست‌ها از تکنیک‌های درمانی فیزیوتراپی برای کاهش درد و افزایش انعطاف پذیری استفاده می‌کنند. در فیزیوتراپی پس از جراحی مفصل زانو از روش و تکنیک‌های زیر استفاده می شود:

• ماساژ بافت نرم: تقویت بافت نرم یا ماساژ درمانی برای درمان درد ناتوانی حرکتی عضلاتی استفاده می‌شود. این حرکت، یک روش عالی و موثر برای تسکین درد و بهبود دامنه حرکات بدن است.
• تمرین دامنه حرکات: ورم و درد پس از جراحی باعث می‌شود که بیمار کمتر بتواند زانوی خود را حرکت دهد، فیزویوتراپیست‌ها با آموزش تمرینات بازیابی دامنه حرکاتی، به بیمار کمک می‌کنند بتوانند فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهد.
• اولتراسوند: استفاده از اولتراسوند باعث بهبود وضعیت بیماران پس از جراحی مفصل زانو می‌شود. معمولا تعداد جلسات و ساعت هر تمرین توسط فیزیوتراپیست مشخص خواهد شد.
• کمپرس سرد: پس از جراحی فیزیوتراپیست به شما توصیه می‌کند که از کمپرس سرد برای کاهش ورم زانوی خود استفاده کنید.
• درای نیدلینگ: درای نیدلینگ یا همان سوزن خشک معمولا به عنوان یک تکنیک موثر برای دردهای مزمن زانو پس از جراحی توصیه می‌شود.
• انجام حرکات ورزشی برای بهبود قدرت، توازن و انعطاف پذیری
• تمرینات حفظ تعادل: معمولا فیزیوتراپیست شما را در طی تمرینات بر روی سطوح مختلف راهنمایی می‌کند تا بتوانید تعادل را به دست آورید. این تمرینات بعد از مدتی پیشرفته می‌شوند و می‌توانید تمرینات بر روی سطوح سخت و نامتعادل را انجام دهید. 

بیشتر بخوانید: درای نیدلینگ در فیزیوتراپی و هزینه آن 

تکنیکهای درمانی فیزیوتراپی پس از جراحی مفصل زانو

 

کنترل درد پس از جراحی با مصرف دارو

معمولا هفته دوم پس از جراحی، بهترین کار برای کاهش درد و ناراحتی استفاده از داروهای مسکن است. مصرف این داروها می‌تواند به صورت زیر باشد:

تزریق استروئید (معمولا به منظور کاهش درد زانو استفاده می‌شود.)
اوزون درمانی ( به منظور افزایش گردش خون در ناحیه زانو)
PRP یا تزریق پلاسمای غنی از پروتئین

به نوعی می‌توان گفت که انجام ورزش و حرکات اصلاحی پس از تعویض زانو، امری مهم و ضروری است و درمان بدون آن ناقص است، اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که به تازگی جراحی تعویض مفصل زانو انجام داده‌اید، بهتر است از متخصصان فیزیوتراپی شهران کمک بگیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02144339562 تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی آسیب‌های رباط و تاندون 

 

حرکات ورزشی پس از تعویض مفصل زانو

معمولا ورزش درمانی و تمرینات اصلاحی از جمله موارد هستند که پس از تعویض جراحی مفصل زانو برای بیماران تجویز خواهند شد. انجام این ورزش‌ها معمولا توسط جراح ارتوپد یا متخصص فیزیوتراپی شروع می‌شوند و متناسب با وضعیت بیمار برای او در نظر گرفته می‌شود. معمولا بهتر است که این تمرینات 3 تا 4 بار در روز انجام شوند. برخی از این تمرینات ورزشی به شرح زیر است:

1.تمرین قوزک: تمرین قوزک معمولا از تشکیل لخته خونی جلوگیری می‌کند و ورم پای شما را از بین خواهد برد. برای انجام این تمرین، سر قوزک پای خود را به سمت بالا و پایین مشابه تصویر زیر حرکت دهید. بهتر است این حرکت 10 بار در هر ساعت انجام شود.

تمرین قوزک پس از تعویض مفصل زانو

2.حرکت تقویت عضلات چهار سر ران: برای انجام این حرکت، در حالت دراز کشیده قرار بگیرید، عضلات جلوی ران را سفت کرده و پشت زانوی خود را به زمین فشار دهید. به مدت 5 ثانیه این وضعیت را حفظ کنید و سپس به حالت قبل برگردید. بهتر است 10 بار این حرکت انجام شود.

تقویت عضلات چهار سر ران پس از تعویض مفصل زانو

3. انعطاف پذیری و حرکت خم کردن زانو: زانوی خود را خم کنید و در همین حالت پاشنه پا را به عقب و جلو و بالا و پایین حرکت دهید. 

انعطاف پذیری و حرکت خم کردن زانو پس از تعویض مفصل زانو

4. کشش زانو: مطابق عکس، از یک وسیله کمک بگیرد و زانوی خود را روی ان قرار دهید. در حالی که زانویتان کاملا صاف است، سعی کنید آن را به سمت زمین فشار دهید.

کشش زانو پس از تعویض مفصل زانو

5. حرکت انعطاف پذیری زانو در حالت نشسته: بر روی یک صندلی بنشینید و سعی کنید در لبه صندلی قرار بگیرید. زانوی خود را در حالت کشش قرار دهید و پای خود را در همان حالت نشسته به سمت عقب و جلو زیر صندلی حرکت دهید.

انعطاف پذیری زانو در حالت نشسته پس از تعویض مفصل زانو

6. حرکت لیفت پا به پهلو: پای جراحی شده را از پهلو بلند کنید، زانوی خود را صاف نگه داشته و انگشتان خود را به سمت جلو بگیرید. این وضعیت را 3 ثانیه حفظ کنید و سپس به حالت قبل بازگردید.

لیفت پا به پهلو پس از تعویض مفصل زانو

7. حرکت لیفت پا به جلو: زانوی جراحی شده را به سمت جلو بلند کنید و بگذارید زانوی شما خم شود. این وضعیت را 3 ثانیه حفظ کرده و سپس پای خود را پایین بیاورید.

لیفت پا به جلو پس از تعویض مفصل زانو

8. حرکت کشش زانو با وسایل کمکی: برای انجام این تمرین می‌توانید از حوله استفاده کنید، یک حوله را جمع کرده و زیر زانوی جراحی شده قرار دهید تا زانوی شما کاملا صاف شود. این وضعیت را به مدت 5 ثانیه حفظ کرده و به آرامی پای خود را پایین بیاورید. بهتر است 10 الی 20 مرتبه این تمرین را انجام دهید.

کشش زانو با وسایل کمکی پس از تعویض مفصل زانو

متخصصین فیزیوتراپی شهران علاوه بر تجویز برنامه و تمرینات توانبخشی تعویض مفصل زانو، مراقبت‌های ضروری در خانه را در اختیار این دسته از بیماران قرار می‌دهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02144339562 تماس حاصل فرمایید. 

 

مراقبت‌های پس از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت و توصیه‌های زیر می‌تواند پس از انجام عمل جراحی، به بهبود و تسکین دردهای شما کمک کند:

• پس از جراحی، بهتر است یک صندلی راحت در منزل برای خود در نظر بگیرد که نشیمنگاه آن کمی بالا باشد، در این صورت پاهای شما هنگام نشستن روی صندلی، کمی بالاتر قرار خواهد گرفت و این برای بهبود دردهای شدید پس از جراحی موثر است.
• بهتر است ناحیه جراحی شده را خشک و تمیز نگه دارید.
• تمام داروها را طبق تجویز پزشک مصرف کنید.
• ورم به مدت 3 تا 6 ماه پس از جراحی طبیعی است. برای جلوگیری از ورم زانو می‌توانید یک کمپرس یخ روی زانوهایتان قرار دهید. اما در صورت تورم بسیار شدید زانو بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید، زیرا این علائم می‌تواند نشان دهنده لخته شدن خون باشد.
• سعی کنید بر روی شکم و پهلوها بخوابید.
• برای حفظ سلامتی زانوی خود، حرکات اصلاحی و تمرینات فیزیوتراپی که توسط پزشک برای شما تجویز شده است را حتما تا دو ماه انجام دهید. 

 

سخن پایانی

بعد از انجام جراحی تعویض مفصل زانو، مراجعات شما به مدت 3هفته، 6 هفته، 3 ماه، 6 ماه و حتی یک سال توسط پزشک برنامه‌ریزی می‌شود. بعد از این زمان، حتما لازم است سالی یک بار به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که بعد از انجام جراحی، بازگشت به زندگی عادی کمی زمان‌بر است ولی مراقبت‌های لازم در این زمینه و انجام تمرینات فیزیوتراپی به صورت مداوم به شما در رسیدن به بهترین نتایج کمک خواهد کرد.

امیدواریم این مقاله پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشد با اینحال اگر سوال یا ابهامی در این زمینه داشتید در بخش نظرات زیر همین مقاله از ما بپرسید. پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم. برای دریافت جواب به همین صفحه برگردید.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی شهران

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-44339562

021-44339563

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو