فیزیوتراپی شهران
کلینیک سلامت و تناسب اندام

 

آدرس مرکز: تهران، شهران، بالاتر از فلکه دوم، پلاک 153، ساختمان بانک پاسارگاد، طبقه سوم، واحد 17

فیزیوتراپی شکستگی استخوان کف پا

فیزیوتراپی شکستگی استخوان کف پا

شکستگی استخوانهای کف پا معمولا در محل اتصال استخوان های کف پا به استخوان های انگشتان پا رخ می دهد. گاهی اوقات، هنگام شکستگی کف پا، استخوان های این ناحیه جابجا می شوند. این شکستگی بسیار دردناک است و می تواند عملکرد پاها را هنگام پیاده روی و تحرک تا حد زیادی محدود کند. فیزیوتراپی بعد از شکستگی استخوان کف پا شامل بهبود تحرک و قدرت اندامهای تحتانی برای کمک به شما در بازیابی توانایی راه رفتن است. فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند تا به طور کامل بهبود یافته و به سطح عملکرد و فعالیت قبلی خود باز گردید. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر کمک بگیرید:


فهرست
علت شکستگی استخوان کف پا
علائم شکستگی استخوان کف پا
درمان اولیه شکستگی کف پا
از فیزیوتراپی چه انتظاری داریم؟
فیزیوتراپی شکستگی استخوان کف پا
نکات پایانی در مورد شکستگی استخوانهای کف پا 

 

علت شکستگی استخوان کف پا

افتادن بر روی زمین در حالی که پا در وضعیتی غیرطبیعی قرار دارد را می توان به عنوان شایع ترین علت شکستگی استخوان کف پا در نظر گرفت. تصور کنید که پای شما در گودالی فرو رفته و به طور ناگهانی پیچ می خورد. این پیچ خوردگی می تواند باعث شکستگی استخوان های کوچک پا و در رفتگی مفصل لیسفرانک شود. معمولا هنگام افتادن، این استخوانها جابجا شده و رباط هایی که از آنها پشتیبانی می کنند، پاره می شوند.

شکستگی استخوان کف پا

 

علائم شکستگی استخوان کف پا

شایعترین علائم شکستگی استخوان کف پا عبارتند از:
• ورم
• درد
• ناتوانی در راه رفتن و احساس فشار بر روی پا
• تغییر رنگ یا کبودی در اطراف پا، به خصوص در کف پا 

 

درمان اولیه شکستگی کف پا

اگر فکر می کنید که دچار شکستگی استخوان کف پا شده اید، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. پزشک بعد از معاینه بیمار معمولا از رادیوگرافی برای تایید تشخیص این شکستگی استفاده می کند.
پس از تائید شکستگی استخوان کف پا، شکستگی باید جا اندازی شود. این بدان معنی است که استخوان های پای شما باید در وضعیت صحیحی قرار گیرند تا امکان بهبودی مناسب فراهم شود. در برخی از مواقع، با انجام عمل جراحی اطمینان حاصل می شود که استخوان های کف و مفاصل در موقعیت درست قرار دارند. در عمل جراحی معمولا از پیچ، سیم یا پین برای ثابت نگه داشتن استخوان شکسته استفاده می شود.

پس از جا انداختن شکستگی باید پای شما بی حرکت بماند تا استخوانهای شکسته بهبود یابند. در این مدت برای راه رفتن به واکر، عصا یا سایر تجهیزات کمکی نیاز خواهید داشت. در طول مدت بهبودی، پای آسیب دیده باید وزن کمتری را تحمل کند. حتما در این مورد با پزشکتان صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: پیچ خوردگی مچ پا و درمان آن 

 

از فیزیوتراپی چه انتظاری داریم؟

در ابتدا، پس از آسیب دیدگی باید نحوه استفاده صحیح از تجهیزات کمکی مانند عصا یا واکر را یاد بگیرید. فیزیوتراپیست می تواند به شما آموزش دهد که چگونه از وسایل کمکی مانند واکر و عصا استفاده کنید و همچنین به شما کمک کند که مطمئن شوید اندازه ابزار کمکی، مناسب شماست.

فیزیوتراپی بعد از شکستگی

بهبود شکستگی استخوان کف پا معمولا شش تا هشت هفته طول می کشد و پس از گذشت این مدت، گچ پای شما باز می شود و به فیزیوتراپیست ارجاع داده می شوید. پزشک ممکن است استفاده از مچ بند یا پا بند را به مدت چند هفته تجویز کند. پوشیدن بریس در این مدت کمک می کند که مفصل مچ پا ثابت باقی بماند.

در اولین مراجعه به فیزیوتراپی بعد از شکستگی لیسفرانک، معمولاً فیزیوتراپیست با انجام یک ارزیابی اولیه به اطلاعاتی درباره آسیب و وضعیت فعلی شما دست می یابد. اختلالات شایع اندازه گیری شده در این مراجعه عبارتند از:
• دامنه حرکت
• قدرت
• درد
• طرز راه رفتن
• ورم 

 

فیزیوتراپی شکستگی استخوان کف پا

فیزیوتراپیست با جمع آوری اطلاعات مورد نیاز در مورد وضعیت شما می تواند درمان صحیحی را تجویز کند تا بتوانید مجددا تحرک طبیعی خود را به دست آورید. مهمترین کارهایی که فیزیوتراپیست شما برای شما انجام می دهد عبارتند از:

درمانهای پیشرفته فیزیوتراپی
ممکن است آسسیب به کف پا همراه با درد و ورم باشد، مخصوصا هنگامی که گچ پای شما باز می شود و مجددا حرکت پا را آغاز می کنید. فیزیوتراپیست در این موارد از الکتروتراپی برای کمک به کنترل درد و تورم پا و مچ پا استفاده می کند. همچنین برای اینکه عضلات شما بتوانند مجددا قدرت خود را بدست آورند و دچار التهاب فاشیا پلانتار نشوید، معمولا از تکارتراپی استفاده می شود. این روش بسیار در بازیابی قدرت عضلات شما موثر است.

دستگاه تکار

بیشتر بخوانید: آشنایی با تکارتراپی و مزایای آن

درمانهای نوین برای بهبود بعد از شکستگی ها بسیار موثر هستند. فیزیوتراپی شهران بعنوان مجهزترین فیزیوتراپی غرب تهران اماده ارائه خدمات به شما همشهریان عزیز است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت 02144339562 تماس بگیرید.

آموزش راه رفتن
آموزش راه رفتن یک آموزش و تمرین تخصصی برای کمک به بهبود توانایی راه رفتن شما است. به کمک فیزیوتراپیست می توانید بهترین ابزار کمکی را در طی دوره توان بخشی خود انتخاب کنید. می توانید به ترتیب از واکر، عصای زیر بغل و سپس از عصای چهار پایه یا عصای دستی استفاده کنید و فیزیوتراپیست، نحوه استفاده صحیح از این ابزار را به شما آموزش می دهد. همچنین سعی می شود با استفاده از لیزرتراپی از ورم پای شما جلوگیری شود.

تمرین درمانی
تمرین درمانی بعد از شکستگی استخوان کف پا شامل تمرینات خاصی برای بازیابی تحرک طبیعی پا و مچ پا است. تمرینات مربوط به دامنه حرکتی و اجرای حرکت الفبا با مچ پا می توانند به حرکت بهتر مچ پا و پا کمک کنند. تمرینات مربوط به انعطاف پذیری باید شامل تمرینات کششی برای افزایش طول عضلات پا و مچ پا نیز باشند. درصورت تمایل برای شروع مجدد فعالیت های ورزش پس از بهبود شکستگی، انجام تمرینات پلایومتریک به شما کمک می کند تا توانایی پریدن و فرود بر روی پا را مجددا بدست آورید.

تمرین درمانی کف پا

درمان های دستی
فیزیوتراپیست با استفاده از دستانش، پای شما را در جهت های خاص حرکت می دهد تا تحرک آن افزایش یابد. انجام عمل جراحی برای جا اندازی شکستگی کف پا ممکن است باعث تشکیل بافت اسکار (جای زخم) در اطراف محل آسیب شده باشد. بهترین درمان برای از بین بردن اسکار زخم استفاده از دیپ اوسیلیشن است. دستگاه دیپ اوسیلیشن برای بهبود زخمهای بعد از جراحی فوق العاده عمل می کند.فیزیوتراپیست همچنین می تواند با ماساژتراپی و تحریک بافت اسکار به بهبود آن کمک کند.

چند ماه پس از آسیب دیدگی، باید بتوانید به طور عادی راه بروید و درد پای شما به حداقل برسد. در برخی از موارد ممکن است روند بهبودی بیشتر طول بکشد و بسته به شدت آسیب دیدگی می تواند باعث لنگیدن کوتاه مدت شما هنگام راه رفتن هم بشود. گاهی اوقات بعد از گذشت چند هفته تا چند ماه پس از انجام عمل جراحی، وسایل فلزی بکار رفته برای ثابت نگه داشتن استخوان های شکسته شده توسط پزشک از بدن بیمار خارج می شوند تا حرکت طبیعی پا مجددا از سر گرفته شود.

اگر شما هم دچار شکستگی استخوانهای کف پا شده اید و هنوز احساس درد دارید و نمی توانید درست راه بروید، می توانید از خدمات مرکز فیزیوتراپی شهران استفاده کنید. فیزیوتراپی متکی بر تمرین درمانی و تگنولوژیهای نوین می تواند شما را بسیار در رهایی کامل از این مشکل یاری دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02144339562 تماس بگیرید.

 

نکات پایانی در مورد شکستگی استخوانهای کف پا

شکستگی استخوان کف پا آسیبی بسیار جدی است که می تواند توانایی شما در پیاده روی، کار یا مشارکت در یک فعالیت ورزشی یا تفریحی را محدود کند. یک برنامه فیزیوتراپی خوب بعد از شکستگی کمک می کند تا تحرک پای شما بهبود پیدا کند و خیلی سریع به فعالیت و عملکرد طبیعی خود برگردید. اکر می خواهید با روشهای فیزیوتراپی شکستگی استخوان بیشتر آشنا شوید مقاله فیزیوتراپی برای درمان شکستگی استخوان را بخوانید.

امیدواریم در این مقاله به سوالات شما در مورد شکستگی استخوان کف پا پاسخ داده باشیم. در انتها سوالی اگر در این مورد دارید در نظرات زیر مقاله مطرح کنید تا به آنها پاسخ دهیم.. برای دریافت پاسخ مجددا به همین صفحه مراجعه کنید. 

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی شهران

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-44339562

021-44339563

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها