فیزیوتراپی شهران
کلینیک سلامت و تناسب اندام

 

آدرس مرکز: تهران، شهران، بالاتر از فلکه دوم، پلاک 153، ساختمان بانک پاسارگاد، طبقه سوم، واحد 17

ورزش برای درد انگشت شست دست

ورزش برای درد انگشت شست

در دهه های اخیر با رشد استفاده از تلفن های همراه، افراد زیادی در طول روز در حال تایپ کردن و کار کردن با گوشی های همراه هستند. اغلب کارهایی که با کیبورد و یا صفحات لمسی انجام می شود معمولا با استفاده از انگشت شست است. استفاده مکرر از انگشت شست باعث بروز دردهای آزاردهنده ای شده است که در همه سنین به سرعت در حال افزایش است. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که درد انگشت شست دست نشانه چیست و چطور با حرکات ورزشی فیزیوتراپی درمان می شود. برای دسترسی سریع تر به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
علائم درد انگشت شست دست
علت درد انگشت شست دست چیست؟
درمان درد انگشت شست دست
6 ورزش برای انگشت شست دست 

 

علائم درد انگشت شست دست

درد شایع ترین و اولین علامت درد انگشت شست دست چپ یا راست است. سایر علائم درد انگشت شست عبارت است از:

• درد موقع حرکت انگشت شست یا مشت کردن دست
• تورم
• محدودیت در حرکت انگشت شست
• شنیدن صدای قژ قژ با حركت شست

اینکه چه علائم دیگری همراه با درد بروز کند، بستگی به این دارد که علت درد انگشت شست چه چیزی باشد. بنابراین علائم درد انگشت شست در بین افراد مختلف متفاوت است.

در صورتی که با علائم درد انگشت شست مواجه شده اید برای تشخیص علت درد و درمان آن با روش های فیزیوتراپی می توانید به کلنیک فیزیوتراپی شهران، مجهزترین و بهترین مرکز فیزیوتراپی در غرب تهران مراجعه کنید. فیزیوتراپیست‌های شهران متکی بر تمرین درمانی و راهکارهای مختلف می‌توانند به شما در رهایی کامل از دردهای شست دست کمک کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02144339562 تماس بگیرید. 

علائم درد انگشت شست دست

 

علت درد انگشت شست دست چیست؟

استفاده زیاد و تکراری از انگشت شست موقع کار با موبایل علت اصلی درد انگشتان شست دستها است. این علت به حدی در درد انگشت شست شایع است که نام این عارضه را شست پیامک زن گذاشته اند. همچنین ممکن است مواردی مثل:

• ضربه و صدمه به شست
• رشد کیست در انگشت شست
تاندونیت یا التهاب تاندون
• در رفتگی شست
پارگی تاندون یا رباط های شست

دلیل درد انگشت شست دستها باشند. همچنین بیماری های آرتریت مفصلی مثل آرتروز، آرتریت روماتوئید یا پوکی استخوان هم می توانند باعث درد انگشت شست شوند. 

 

درمان درد انگشت شست دست

بسته به اینکه علت درد انگشت شست دست چه باشد، روش درمان متفاوت خواهد بود. یکی از رایج ترین روشهای درمان این عارضه استفاده از ورزش درمانی یا همان حرکات فیزیوتراپی انگشت شست دست راست و چپ است. بسته به اینکه علت درد چه باشد، فیزیوتراپیست تمرینات ورزشی را برای بیمار تعیین می کند. به طور کلی ورزش های انگشت شست به صورت زیر دسته بندی می شوند:

• ورزش برای کشیدگی تاندون انگشت شست دست
• ورزش برای عصب انگشت شست دست
• تمرینات قوی شدن انگشتان دست برای عضلات انگشت شست

انجام تمرین درمانی به کاهش درد انگشت شست و بهبود انعطاف پذیری و دامنه حرکتی آن کمک می کند. در ادامه این مقاله با بهترین ورزش ها برای درد انگشت شست دست آشنا خواهید شد.

در صورتی که به سایر روش های فیزیوتراپی برای درمان درد انگشت شست دست خود نیاز دارید، می توانید از تجهیزات به روز و متخصصان با تجربه در کلنیک فیزیوتراپی شهران بهره مند شوید. فیزیوتراپیست‌های شهران متکی بر تمرین درمانی و راهکارهای مختلف می‌توانند به شما در رهایی کامل از دردهای شست دست کمک کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02144339562 تماس بگیرید. 

درمان درد انگشت شست دست

 

6 ورزش برای انگشت شست دست

ورزش برای درد انگشتان دست یکی از روشهای فیزیوتراپی است که به عنوان یک روش مستقل و یا یک روش مکمل در کنار سایر درمانهای فیزیوتراپی برای رفع درد انگشت شست دست تجویز می شود. 6 ورزش انگشت شست دست برای مواردی که درد ناشی از استفاده زیاد از شست و حرکات تکرار است، عبارتند از:

تمرین 1
یک توپ کوچک نرم، خمیر بازی گلوله شده، ابزارهای تقویت دست که معمولا ژله ای هستند و یا چیزی مشابه دیگری را در دستی نگه دارید که شست آن دردناک است. توپ را بین انگشتان خود فشار دهید. 6 ثانیه در همین حالت مکث کنید. سپس به حالت استراحت برگردید. این حرکت را برای هر دست 10 مرتبه تکرار کنید.

تمرین اول برای انگشت شست دست

تمرین 2
برای تقویت عضلات انگشتان دست و کاهش درد و افزایش دامنه حرکتی شستی که درد می کند، می توانید نوک همه انگشتان دست را به هم بچسبانید. حالا یک باند کشی دور انگشتان قرار دهید. سعی کنید انگشت سشت دست را از بقیه انگشتان دور کنید. موقع این کار کمی احساس فشار و تنش در شست باید احساس کنید. دوباره شست را به بقیه انگشتان بچسبانید. شما می توانید در یک ست ده تایی این تمرین را برای هر دو دست انجام دهید.

تمرین دوم برای انگشت شست دست

تمرین 3
سعی کنید اشیاء ریزی مثل تیله، سکه، دکمه و ... را روی زمین یا میز پخش کنید. سعی کنید با دو انگشت اشاره و انگشت شستی که درد می کند تمام این اشیاء را بردارید و در طرف دیگر میز بگذارید. بدون مکث دوباره اشیاء جابه جا شده را سر جای اول خود برگردانید. این تمرین را 5 دقیقه پشت سر هم انجام دهید. می توانید دو بار در روز این تمرین را برای هر دو دست تکرار کنید.

تمرین سوم برای انگشت شست دست

تمرین 4
نوک انگشت شست خود را به نوک انگشت سبابه بچسبانید و کمی سر انگشتان را به یکدیگر فشار دهید. 5 ثانیه با همین فشار مکث کنید. دوباره انگشتان را به حالت اول برگردانید. می توانید این تمرین را در یک ست ده تایی برای انگشت شستی که درد می کند انجام دهید. همچنین این تمرین را برای تقویت شست دست دیگر هم می توانید تکرار کنید.

تمرین چهار برای انگشت شست دست

تمرین 5
یک کش دور انگشت شستی که درد می کند و انگشت اشاره خود بیندازید. تا حد امکان سعی کنید دو انگشت را از هم دور کنید. این کار علاوه بر تقویت عضله به بهبود دامنه حرکت شستی که درد می کند هم کمک زیادی خواهد کرد. با پیشرفت تمرینات می توانید از چند کش به جای یک کش استفاده کنید:

تمرین پنج برای انگشت شست دست

تمرین 6
نوک انگشت شستی که درد می کند را به نوبت به نوک انگشتان دیگر تماس دهید. 10 بار این کار را تکرار کنید. نوک انگشت شست باید نوک همه انگشتان آن دست را برای کمتر از یک ثانیه لمس کند.

تمرین شش برای انگشت شست دست

در صورتی که سوالی در مورد فیزیوتراپی درد انگشت شست دست دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مقاله بنویسید. برای دریافت جواب به همین صفحه برگردید. 

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی شهران

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-44339562

021-44339563

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟

درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف

درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی

سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو

علت های شایع بی حسی در پاها + درمان

علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها