فیزیوتراپی شهران
کلینیک سلامت و تناسب اندام

 

آدرس مرکز: تهران، شهران، بالاتر از فلکه دوم، پلاک 153، ساختمان بانک پاسارگاد، طبقه سوم، واحد 17

نرمی غضروف کشکک زانو (کندرومالاسی)؛ علل، علائم و راهکارهای درمانی

علل علائم و راهکارهای درمانی نرمی غضروف کشکک زانو

نرمی غضروف کشکک زانو یکی از رایج‌ترین دلائل دردهای مزمن زانو است! عارضه نرمی استخوان کشکک زانو معمولا در بین جوانان 10 تا 25 شایع‌تر است و افرادی که ورزش‌های خاص مانند فوتبال و دومیدانی بازی می‌کنند، بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به این عارضه هستند. اما آیا نرمی غضروف زانو خطرناک است؟ در ادامه با علل، علائم و راهکارهای درمانی این عارضه با ما همراه باشید. برای دسترسی آسان به مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده نمایید.


فهرست
نرمی غضروف کشکک زانو چیست؟
علت نرمی غضروف کشکک زانو
علائم نرمی غضروف کشکک زانو
چه کسانی در معرض خطر کندرومالاسی زانو یا نرمی غضروف کشکک زانو هستند؟
تشخیص نرمی کشکک زانو
درجه بندی نرمی غضروف کشکک زانو
درمان نرمی غضروف زیر کشکک زانو
درمان نرمی غضروف کشکک زانو با فیزیوتراپی
حرکات ورزشی برای درمان نرمی غضروف کشکک زانو
پیشگیری از نرمی کشکک زانو
جراحی نرمی غضروف زانو 

 

نرمی غضروف کشکک زانو چیست؟

کندرومالاسی پاتلا زانو یا نرمی غضروف پشت کشکک زانو، عارضه‌ای است که در آن غضروف پشت کاسه زانو (کشکک زانو) دچار آسیب می‌شود. این امر موجب درد در ناحیه جلو زانو، تورم، سرو و صدا هنگام حرکت دادن زانو می‌شود. این عارضه معمولا در بین افراد جوان و ورزشکاران شایع است. اما ممکن است در بزرگسالان مسن‌تر که مبتلا به آرتریت زانو هستند نیز اتفاق بیفتد. کندرومالاسی اغلب به عنوان یک آسیب بیش از حد در ورزش دیده می شود و گاهی اوقات صرف چند روز مرخصی از تمرین می‌تواند نتایج خوبی را به همراه داشته باشد. 

 

علت نرمی غضروف کشکک زانو

نرمی غضروف کشکک زانو زمانی ایجاد می‌شود که استخوان کشکک به جای اینکه به راحتی روی استخوان‌ها بلغزد، با آن‌ها برخورد می‌کند.

علت نرمی غضروف کشکک زانو

برخی از مهمترین دلائل ایجاد این عارضه عبارتند از:

• عدم تراز استخوان کشکک زانو به دلیل وضعیت مادر زادی: تراز نبودن استخوان کشکک زانو به این معناست که کشکک در موقعیت مناسبی قرار نگرفته است و بیش از حد بالا و پایین خواهد رفت. ممکن است برخی از افراد به دلیل مادرزادی از همان کودکی به این عارضه مبتلا باشند.
• عدم تعادل عضلانی: عواملی مانند سفتی عضلات همسترینگ و دیگر سازنده‌های زانو (تاندون، رتیناکولوم در خارج مفصل زانو) و ضعف عضلات در داخل زانو باعث می‌شود که کشکک زانو در موقعیت درستی قرار نگرفته باشه و به جای آنکه روی استخوان‌ها بلغزد، به دیواره کشیده می‌شود و در نهایت باعث آسیب غضروف خواهد شد.
• وارد کردن فشار مکرر به مفاصل زانو: معمولا هر فعالیتی که باعث شود فشار زیادی به مفاصل زانوی شما وارد شد، ( مانند دویدن، اسکی یا پریدن) می‌تواند منجر به درد زانو شود.
• صاف بودن کف پا: صافی کف پا باعث می‌شود، توزیع نیروی وارده بر زانو تغییر کند و در نهایت موجب آسیب در زانو می‌شود.
• وارد شدن ضربه مستقیم به زانوی شما 

 

علائم نرمی غضروف کشکک زانو

کندرومالاسی کشکک در برخی از موارد در بین دختران جوان (بین 15 تا 18 ساله) دیده می‌شود. نرمی غضروف کشکک زانو مانند هر بیماری با علائم و نشانه‌های خاصی همراه است . برخی از شایع‌ترین علائم کندرومالاسی پاتلا یا نرمی غضروف کشکک زانو عبارتند از:

• درد در قسمت جلویی زانو
• درد هنگام بالا و پایین رفتن از پله‌ها، فعالیت‌های جهشی و دویدن
• پس از استراحت‌های طولانی مدت، زانوی شما دچار شدید خواهد شد.
• احساس ساییدگی و سرو و صدا در مفصل زانو به هنگام حرکت
• تورم جزیی معمولا در اطراف کشکک زانو
• هرگونه فشاری به استخوان کشکک ممکن است باعث زانو درد شود.

اگر درد زانو دارید که در مدت چند سال بهبود نمی‌یابد، حتما به پزشک مراجعه کنید و برای درمان آن اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید: زانو درد مزمن و علتهای آن 

علائم نرمی غضروف کشکک زانو

 

چه کسانی در معرض خطر کندرومالاسی زانو یا نرمی غضروف کشکک زانو هستند؟

عوامل مختلفی وجود دارد که ممکن است خطر ابتلا به بیماری کندرومالاسی زانو را افزایش دهد. برخی از مهمترین فاکتورهای خطر این عارضه به شرح زیر است:

• سن
نوجوانان و بزرگسالان جوان و همچنین ورزشکاران بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند. در حین رشد، ماهیچه‌ها و استخوان‌ها به سرعت رشد می‌کنند و این موضوع ممکن است به عدم تعادل عضلات کوتاه مدت کمک کند.

• جنسیت
زنان نسبت به مردان بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه هستند؛ زیرا به طور معمول نسبت به مردان توده عضلانی کمتری دارند. این امر می‌تواند باعث قرار گیری غیر طبیعی موقعیت زانو و همچنین فشار جانبی (جانبی) بیشتر روی زانو شود.

• داشتن پای صاف
افرادی که کف پای صاف دارند، معمولا فشار بیشتری روی مفاصل زانو ایجاد می‌کنند تا افرادی که کف پای آن‌ها دارای قوس بیشتری است.

• آسیب قبلی
صدمه و آسیب‌های قبلی به ناحیه زانو، مانند دررفتگی، می‌تواند خطر ابتلا به کندرومالاسی را افزایش دهد.

• سطح فعالیت بالا
اگر سطح فعالیت بالایی دارید یا به تمرینات مکرر مشغول هستید که فشار زیادی را روی مفاصل زانو وارد می‌کند، ممکن است به نرمی غضروف کشکک زانو مبتلا شوید!

• آرتروز
این عارضه همچنین می‌تواند نشانه بیماری آرتروز باشد، شرایطی که باعث ایجاد التهاب در مفصل و بافت می‌شود. التهاب می‌تواند از عملکرد صحیح زانو جلوگیری کند.

رابطه آرتروز زانو و نرمی غضروف کشکک زانو

چنانچه شما هم از نرمی غضروف کشکک زانو رنج می‌برید، می‌توانید از متخصصان مرکز فیزیوتراپی شهران مشاوره بگیرید. مرکز فیزیوتراپی شهران با در اختیار داشتن تیمی تخصصی و جدیدترین دستگاههای روز دنیا هم اکنون به عنوان مجهزترین فیزیوتراپی غرب تهران آماده ارائه خدمات تخصصی فیزیوتراپی به شما همشهریان عزیز است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02144339562 تماس حاصل فرمایید. 

 

تشخیص نرمی کشکک زانو

برای تشخیص کندرومالاسی زانو پزشک شما به دنبال معاینه فیزیکی مانند ارزیابی حرکت زانو یا اعمال فشار، نرمی غضروف کشکک را تشخیص خواهند داد.
پس از آن، ممکن است هر یک از آزمایش های زیر را برای کمک به تشخیص و درجه بندی نرمی غضروف تجویز شود:

• تصویر برداری اشعه x برای نشان دادن آسیب استخوانی یا آرتریت
• تصویربرداری مغناطیسی (MRI) برای مشاهده فرسودگی غضروف
• معاینه آرتروسکوپی، روشی تهاجمی برای مشاهده زانو که شامل قرار دادن آندوسکوپ و دوربین داخل مفصل زانو است. 

 

درجه بندی نرمی غضروف کشکک زانو

همان طور که اشاره شد، معمولا برای تشخیص این بیماری باید معاینه فیزیکی توسط پزشک انجام شود تا بر اساس نوع و شدت بیماری، یکی از راهکارهای درمانی پیشنهاد شود. معمولا نرمی غضروف کشکک زانو چهار درجه وجود دارد. (از درجه 1 تا 4)، که شدت نرمی غضروف زانو را مشخص می‌کند. درجه 1 حداقل شدت است، در حالی که درجه 4 بیشترین شدت را نشان می‌دهد.

• درجه یک: نشان دهنده نرم شدن غضروف در ناحیه زانو است.
• درجه دو: نشان دهنده نرم شدن غضروف به همراه خصوصیات سطح غیر طبیعی است. این معمولاً نشانه شروع فرسایش بافت است.
• درجه سه: نازک شدن غضروف با وخامت فعال بافت را نشان می‌دهد.
• درجه چهار: شدیدترین درجه غضروف تا استخوان ساب کندرال به طور کامل از بین می‌رود. (معمولا جراحی انجام می‌شود.) 

 

درمان نرمی غضروف زیر کشکک زانو

راههای درمان نرمی غضروف کشکک زانو متفاوت است. هدف از درمان، کاهش فشار روی زانو و مفصل است. استراحت، کمپرس یخ ممکن است اولین خط درمان باشد. آسیب غضروف ناشی از زانو دونده اغلب می‌تواند با استراحت ترمیم پیدا کند.

پزشک شما ممکن است چندین هفته داروهای ضد التهابی و قرص نرمی غضروف زانو مانند ایبوپروفن برای کاهش التهاب اطراف مفصل تجویز کند. برای برخی از افراد ممکن است سوال پیش آید که آیا نرمی غضروف زانو درمان قطعی دارد؟ اگر تورم، حساسیت و درد همچنان ادامه داشته باشد، گزینه های درمانی زیر موثر است. 

درمان نرمی غضروف زیر کشکک زانو

 

درمان نرمی غضروف کشکک زانو با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی با تمرکز بر تقویت ماهیچه‌های پشت ران (همسترینگ) می‌تواند به بهبود قدرت و تعادل عضلات شما کمک کند. تعادل عضلانی به جلوگیری از عدم تعادل زانو کمک خواهد کرد. برخی از مهمترین فعالیت‌های فیزیوتراپی در درمان این عارضه به شرح زیر است:

• اوزون درمانی: بیمارانی که دچار نرمی غضروف کشکک زانو هستند، معمولا احساس سایش در مفصل زانو دارند. اوزون درمانی با استفاده از اکسیژن سرعت گردش خون را افزایش می‌دهد و در نتیجه التهاب زانو را کاهش خواهد داد.
• درای نیدلینگ (سوزن خشک): درای نیدلینگ برای بیمارانی که به نرمی غضروف کشکک زانو مبتلا هستند، باعث کاهش درد و التهاب زانو خواهد شد.
• درمان‌های دستی یا منوال تراپی: منوال تراپی با هدف بهبود عملکرد بافت نرم و مفاصل بدن برای بیمارانی که دچار کندرومالاسی زانو هستند، پیشنهاد می‌شود. این نوع درمان برای کشش همسترینگ کوتاه و دستکاری مفاصل توسط فیزیوتراپیست‌ها تجویز خواهد شد.
• لیزر درمانی: در لیزر درمانی از امواج ليزر با طول موج و فرکانس مخصوص استفاده می‌شود و در نهایت، التهاب و دردهای مزمن زانو تا حدود زیادی برطرف خواهد شد. 
• بریس یا زانو بند طبی: بریس یا زانو بند طبی فشار وارده بر مفصل زانو را کاهش می‌دهد و به شما کمک خواهد کرد که بتوانید فعالیت‌های روزمره را انجام دهید. 

 

حرکات ورزشی برای درمان نرمی غضروف کشکک زانو

تمرین درمانی و برخی از حرکات کششی و تقویت عضلات چهار سر ران و زانو نقش مهمی در درمان نرمی غضروف زانو دارند. برخی از مهمترین این تمرین در زیر توضیح داده شده است:

• حرکت کشش ماهیچه ساق پا
برای انجام این تمرین، سعی کنید مقابل دیوار ایستاده و دو پای خود را محکم بر روی زمین قرار دهید. پای چپ را خم نمایید و پای راست خود را به سمت پشت بکشید. باید احساس کشیدگی در ساق ماهیچه پا حس شود. این وضعیت را به مدت 10 الی 15 ثانیه حفظ کنید و سپس رها کنید. 5 با در طول روز می‌توانید این حرکت را انجام دهید.

حرکت کشش ماهیچه ساق پا در درمان نرمی غضروف زانو

• حرکت کشش عضله زردپی
از یک میز استفاده کنید و پای خود را به صورت کاملا صاف روی میز قرار دهید. سپس سعی کنید به آرامی به سمت جلو خم شوید. زانوی پا کشیده شده خود را با دست بگیرد و سعی کنید تا زمانی که احساس کشیدگی در ماهیچه ها را دارید، این وضعیت را حفظ کنید. بهتر است 5 بار در روز برای هر پا انجام شود.

حرکت کشش عضله زردپی در درمان نرمی غضروف زانو

• حرکت لیفت پای چپ
بر روی زمین دراز کشیده و یک پای خود را خم کرده و کف پا را محکم بر روی زمین فشار دهید. سپس پای دیگر خود را محکم کرده و کاملا به صورت صاف نگه دارید. (مطابق تصویر). سپس سعی کنید پای صاف شده را بطور کامل و بدون خم کردن آن از روی زمین بلند کنید. 2 ثانیه این وضعیت را حفظ کنید و به حالت قبل برگردید. (دقت داشته باشید این حرکت نباید در حالتی که زانو در حالت خم است، انجام شود.) این حرکت برای اثر بخشی بهتر باید 10 الی 15 بار در روز انجام شود.

حرکت لیفت پای چپ در درمان نرمی غضروف زانو

• حرکت کششی لگن و ران به پهلو
مطابق تصویر زیر، یک پای خود را از جلوی پای دیگر عبور داده و بر روی زمین قرار دهید.(حالت ضربدری) و سپس به سمت چپ (راست) متمایل شوید و بدن را از ناحیه کمر خم کرده و اجازه دهید لگن شما دچار برآمدگی شود. این وضعیت را برای ۱۵ تا ۲۰ ثانیه حفظ کنید و ۳ تا ۵ بار در طول روز انجام دهید.

حرکت کششی لگن و ران به پهلو در درمان نرمی غضروف کشکک زانو

• حرکت لانج
برای انجام حرکت لانچ، زانوی آسیب‌دیده را در جلو قرار داده و خم ‌کنید. پای دیگر خود را به سمت عقب بکشید. زانوی خود را در حالت تراز قرار دهید و نگذارید که به سمت داخل چرخش داشته باشد. برای چند ثانیه این وضعیت را حفظ کرده و سپس رها کنید.

حرکت لانچ در درمان نرمی غضروف کشکک زانو

• حرکت سر دادن بدن بر روی دیوار
در حالت ایستاده به دیوار تکیه دهید و پشت خود را به دیوار بچسبانید. پاهای خود را به فاصله ۱۲ اینچ از یکدیگر قرار داده و ۶ اینچ از دیوار فاصله دهید. سپس سعی کنید به آرامی زانوهای خود را خم کرده و بدن خود را بر روی سطح دیوار حرکت دهید تا وقتی که به انحنای ۴۵ درجه برسید. برای ۵ ثانیه وضعیت بدنتان را حفظ کنید و سپس به موقعیت اولیه باز گردید.

حرکت سر دادن بدن بر روی دیوار در درمان نرمی غضروف کشکک زانو

• حرکت کشش قوس کوتاه
در حالت نشسته یا دراز کشیده قرار گیرد. یک حوله یا یکپارچه لوله شده زیر زانوی خود قرار داده و پای خود را برای 5 ثانیه به صورت معلق در هوا نگه دارید. سپس با خم کردن زانو، به آرامی پای خود را پایین بیاورید. بهتر است دو بار در طول روز 10 مرتبه برای هر پا تکرار شود.

حرکت کشش قوس کوتاه در درمان نرمی غضروف کشکک زانو

به طور معمول توصیه می‌شود تمریناتی مانند شنا یا دوچرخه ثابت را انجام دهید. علاوه بر این، تمرینات ایزومتریک که شامل سفت شدن و آزاد کردن عضلات شما هستند، می توانند به حفظ توده عضلانی کمک کنند. 

 

پیشگیری از نرمی کشکک زانو

معمولا برای پیشگیری از این عارضه باید از انجام فعالیت‌هایی که باعث می‌شود درد شما شدیدتر شود (مانند دویدن، پریدن) پرهیز کنید. اگر کف پای شما صاف است، از کفش‌های طبی و مناسب استفاده کنید. با این کار میزان فشار وارد شده بر روی زانوها کاهش می‌یابد.
علاوه بر این موراد، سعی کنید وزن خود را کم کنید، وزن بیش از حد بدن ممکن است بر زانوها فشار بیاورد. عدم حفظ وزن سالم بدن می‌تواند به فشار آوردن به زانو و سایر مفاصل کمک کند. با کاهش مصرف قند و چربی، خوردن مقادیر زیادی سبزیجات، میوه و غلات سبوس دار، و حداقل 30 دقیقه در روز، پنج بار در هفته، می‌توانید وزنی متعادل و زانوهایی سالم داشته باشید.

بیشتر بخوانید: غذاهای مفید برای زانو درد 

 

جراحی نرمی غضروف زانو

معمولا در برخی از موارد برای درمان قطعی کندرومالاسی زانو، ممکن است به جراحی نیاز باشد. اگر هر کدام از روش‌های گفته شده برای درمان جوابگو نبودند، جراحی آرتروسکوپی زانو ممکن است برای بررسی عملکرد مفصل زانو لازم باشد. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که بیشتر بیماران از نتایج عمل جراحی راضی هستند و پس از برداشتن غضروف آسیب دیده معمولا درد کاهش می‌یابد و عملکرد زانو بهتر می‌شود.
با توجه به شرایط بیمار عمل‌های متفاوتی انجام می‌شود. سایر گزینه‌های جراحی ممکن است شامل صاف کردن قسمت پشت زانو، کاشت پیوند غضروف یا جابجایی کشکک زانو در امتداد استخوان ران باشد.

برای تشخیص نرمی غضروف کشکک زانو، بهتر است از متخصصین مجرب در این زمینه کمک بگیرید. ما و همکارانمان در فیزیوتراپی شهران (بعنوان مجهزترین مرکز فیزیوتراپی غرب تهران) تشخیص بیماری مراجعین را یکی از اصلی ترین اولویتهای خود قرار داده ایم. شما می توانید جهت دریافت وقت مشاوره و معاینه با شماره 02144339562 تماس بگیرید.

امیدواریم در این مقاله به سوالات شما در مورد نرمی غضروف کشکک زانو به طور کامل جواب داده باشیم. اگر تجربه و یا سوالی در این زمینه دارید بپرسید. فیزیوتراپیست‌های مرکز ما در اسرع وقت جوابگو هستند. 

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی شهران

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-44339562

021-44339563

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟

درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف

درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی

سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو

9 حرکت مفید ورزشی برای درمان خار پاشنه

درمان خانگی خار پاشنه - حرکات ورزشی برای خار پاشنه - ورزشهای مخصوص خار پاشنه