فیزیوتراپی شهران
کلینیک سلامت و تناسب اندام

 

آدرس مرکز: تهران، شهران، بالاتر از فلکه دوم، پلاک 153، ساختمان بانک پاسارگاد، طبقه سوم، واحد 17

علت خالی شدن زانو در کودکان

علت خالی شدن زانو در کودکان

خالی شدن زانو موقع راه رفتن مشکلی است که در هر سنی بروز می کند. این مشکل زانو در کودکان باعث زمین خوردن ناگهانی و آسیب آنها می شود. هر چند ممکن است این مشکل ساده به نظر برسد ولی برخی از دلایل خالی کردن زانو در کودکان بسیار جدی هستند و برای درمان آن هرچه سریعتر باید اقدام کرد. به دلیل اهمیت این موضوع قصد داریم در این مقاله به علت و درمان خالی شدن زانو در کودکان بپردازیم. برای دسترسی راحت به مطالب مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
علائم خالی شدن زانو در کودکان
علت خم شدن ناگهانی زانو در کودکان
زمان مراجعه به پزشک برای خالی شدن زانو در کودکان
راه درمان خالی شدن زانو
درمان خالی شدن زانو در کودکان با فیزیوتراپی 

 

علائم خالی شدن زانو در کودکان

موقع خالی کردن زانو، زانوی کودک تحمل وزن او را ندارد و خم می شود. در این وضعیت کودک در زانو احساس ناپایداری و بی ثباتی دارد. از دیگر علائم خالی شدن زانو در کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

زانو درد
• التهاب مفصل زانو
صدای تق تق زانو
لق زدن زانو
• دشواری در ایستادن و راه رفتن کودک

در اغلب مواقع این کودکان موقع راه رفتن زمین می خورند یا زمانی که سعی می خواهند بایستند نمی توانند و دوباره می نشینند. در نتیجه ریسک افتادن و آسیب دیدن کودک افزایش می یابد. در صورت عدم تشخیص علت و درمان خالی شدن زانو ممکن است علائم ناپایداری زانو و آسیب های جدی تری بروز کند. 

 

علت خم شدن ناگهانی زانو در کودکان

آرتروز زانو، پوکی استخوان و یا روماتیسم مفصلی یکی از دلایل خم شدن ناگهانی زانو در کودکان باشد که باعث بی ثباتی، درد و خشکی در زانوی کودک می شود.

علت خم شدن ناگهانی زانو در کودکان

همچنین موارد زیر می توانند علت خم شدن زانو هنگام راه رفتن در کودکان باشند:

• پارگی منیسک زانو: بروز هر نوع آسیب دیدگی و یا پارگی در این غضروف باعث محدودیت در حرکت و قفل شدن زانو در کودکان می شود.

• آسیب رباط صلیبی قدامی: پارگی رباط صلیبی معمولا با پارگی منیسک و رباط طرفی داخلی در زانو همراه بوده و به ندرت به تنهایی آسیب می بیند. پارگی رباط صلیبی با صدای تق تق زانو و تورم همراه است.

• کلسیفه شدن غضروف زانو: تجمع کلسیم در عضروف باعث سخت و کلسیفه شدن عضروف زانو می شود. این وضعیت باعث می شود غضروف از زانو حمایت نکند. در نتیجه مفصل زانو گیر کرده و فرد احساس خالی شدن و قفل شدن زانو دارد.

• عفونت حاد مفصل: این نوع عفونت در نوزاد 3 تا 6 ماهه بیشتر بروز می کند. در این بیماری میکروب ها وارد مفصل زانو می شوند و موقع راه افتادن کودک باعث خالی کردن زانو و زمین خوردن کودک می شوند.

• دررفتگی کشکک زانو: ممکن است دررفتگی کشکک زانو خفیف و یا شدید باشد. در هر صورت زانو از محل اصلی خود خارج و ناپایدار می شود.

• آسیب عصبی: هرگونه آسیب به اعصاب اصلی زانو باعث ضعیف شدن عضلات نگهداره زانو و بی ثباتی زانو می شود. آسیبهای عصبی ممکن است در اثر ضربه، دیابت و یا بیماری های عصبی ایجاد شوند.

• بیماری های خود ایمنی: در بیماری های خود ایمنی مثل ام اس، سیستم ایمنی بدن به پوشش اعصاب حمله می کند و باعث خم شدن ناگهانی زانو در کودکان می شود.

• بیماری آسگود-اشلاتر: این بیماری به خاطر استخوان سازی بیش از حد استخوان درشت نی در سنین کودکی و نوجوانی (سنین رشد) ایجاد می شود.

• نرمی کشکک زانو: این یک مشکل مادرزادی است و یا در اثر وارد شدن ضربه به زانو ایجاد می شود. در این حالت غضروف کشکک زانو دچار سائیدگی می شود. نرمی غضروف کشکک زانو باعث شلی و ناپایداری کشکک زانو، خالی شدن زانو و زانو درد در کودکان می شود.

وارد شدن ضربات شدید به زانو در اثر تصادف، افتادن یا دویدن و چرخش ناگهانی هم می تواند دلیل ناپایداری زانو باشد. این صدمات می توانند باعث پارگی منیسک یا رباط صلیبی و یا دررفتگی کشکک زانو شوند.

علت خم شدن زانو هنگام راه رفتن در کودکان

چنانچه فرزند شما دچار خالی شدن ناگهانی زانو شده‌ می‌توانید برای درمان خالی شدن زانو با فیزیوتراپی از متخصصان مرکز فیزیوتراپی شهران مشاوره بگیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02144339562 تماس حاصل فرمایید. 

 

زمان مراجعه به پزشک برای خالی شدن زانو در کودکان

اگر علائم خالی شدن زانو در کودکان بیش از 2 تا 3 روز ادامه پیدا کرد برای تشخیص علت خم شدن ناگهانی زانو در کودکان باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک بعد از معاینه و انجام برخی از تست ها می توانند علت خالی شدن زانو را تشخیص دهند.

در بعضی موارد ممکن است برای تشخیص علت ناپایداری زانو در کودکان از عکس برداری با اشعه ایکس و یا ام آر آی نیز استفاده شود. پزشک بعد از تشخیص علت، بهترین راه درمان خالی شدن زانو را تجویز می کند. ممکن است برای درمان کودک به یک فیزیوتراپیست و یا جراح ارجاع داده شود. 

 

راههای درمان خالی شدن زانو

بعد از تشخیص علت خالی شدن زانو در کودکان، روش درمانی انتخاب می شود. پزشکان برای درمان خالی کردن زانو از روش های زیر استفاده می کنند:

• درمان خانگی خالی شدن زانو: این روش شامل استراحت، استفاده از بریس یا عصا، انجام تمرینات ورزشی مثل بالا نگه داشتن پا نسبت به بدن است.
• دارو درمانی: در این روش پزشکان در صورت لزوم ممکن است داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی را برای کاهش تورم و درد زانو در کودکان تجویز کنند. دارو باید حتما زیر نظر پزشک تجویز شده باشد.
• فیزیوتراپی برای خالی شدن زانو در کودکان: این روش یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در بسیاری از موارد نیاز به جراحی را برطرف می کند. برای درمان خالی شدن زانو با فیزیوتراپی از تکنیک های مختلفی استفاده می شود که در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح خواهیم داد.
• جراحی: این آخرین راه درمان برای مواردی است که حتی با فیزیوتراپی بهبود نمی یابند. ممکن است استخوان های زانو و یا رباط ها قطع شده باشند و یا نیاز به تعویض مفصل زانو باشد، در این موارد چاره ای جز جراحی نیست. 

راههای درمان خالی شدن زانو

 

درمان خالی شدن زانو در کودکان با فیزیوتراپی

در اغلب موارد خالی شدن زانوی کودک با تکنیک های فیزیوتراپی به طور کامل درمان می شود. در این روش، فیزیوتراپیست با توجه به علت خالی شدن زانو، روش درمان فیزیوتراپی را تعیین می کند. برای درمان ناپایداری زانو در کودکان از روشهای زیر استفاده می شود:

• ورزش درمانی
برای درمان ناپایداری زانو ممکن است تمرین درمانی برای کودک تجویز شود. در این روش، تمرینات کششی، تعادلی و تقویتی برای درمان خالی شدن زانو طراحی می شوند. این تمرینات به:

درمان زانو درد
• کاهش التهاب زانو
• افزایش انعطاف پذیری عضلات
• افزایش دامنه حرکتی مفصل

و نیز افزایش پایداری مفصل کمک می کنند. تمرینات ورزش درمانی را در منزل و به تعداد دفعاتی که فیزیوتراپیست تجویز کرده می توانید انجام دهید.

• ماساژ درمانی
ماساژ بافت نرم اطراف زانو به کشیده تر شدن و انعطاف عضلات منقبض شده این ناحیه کمک می کند. این روش زانو درد را نیز کاهش داده و به بهبود صدمات ورزشی کمک قابل توجهی می کند. همچنین ماساژ درمانی التهاب و تورم زانو را کاهش داده و جریان خون در زانو را بهبود می بخشد.

چنانچه فرزند شما دچار خالی شدن ناگهانی زانو شده‌ می‌توانید برای درمان فیزیوتراپی خالی شدن زانو از متخصصان مرکز فیزیوتراپی شهران، مجهزترین مرکز فیزیوتراپی در غرب تهران بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02144339562 تماس حاصل فرمایید.

• اولتراسوند تراپی
برای درمان ناپایداری زانو در کودکان، فیزیوتراپیست ها از اولتراسوند تراپی برای کاهش التهاب مفصل زانو، درمان آرتروز زانو در کودکان و تحریک عضلات اطراف زانو استفاده می کنند. اولتراسوند تراپی خشکی مفصل زانو را درمان کرده و به افزایش انعطاف پذیری عضلات اطراف زانو جهت تقویت پایداری زانو کمک می کند.

درمان خالی شدن زانو در کودکان با اولتراسوندتراپی

• منوال تراپی
یکی از روشهای فیزیوتراپی برای درمان خالی شدن زانو در کودکان استفاده از تکنیک های درمان دستی یا منوآل تراپی است. این روش به تقویت زانو و پایداری آن کمک کرده و دردهای ناشی از وارد شدن آسیب و صدمه به زانو را کاهش می دهد. همچنین منوال تراپی باعث:

• بهبود عملکرد مفصل زانو
• افزایش انعطاف پذیری عضلات اطراف زانو
• کاهش التهاب و تورم زانو

شده و اسپاسم و گرفتگی عضلات اطراف زانو را نیز بهبود می دهد. همچنین منوال تراپی دامنه حرکتی زانو را افزایش داده و زانو را برای پایداری بیشتر تقویت می کند.

• الکتروتراپی
فیزیوتراپیست ها برای درمان خالی شدن زانو هنگام راه رفتن کودکان از الکترو تراپی برای کاهش درد و بهبود عملکرد عصب های زانو استفاده می کنند. همچنین از الکترو تراپی برای:

• بهبود گردش خون
• تقویت ماهیچه های اطراف زانو
• تقویت و رشد استخوان ها

استفاده می شود. در بسیاری از موارد، الکتروتراپی نیاز به عمل جراحی را برطرف می کند. همچنین این روش ترمیم آسیب دیدگی های زانو را سرعت می دهد.

• سرما درمانی
اگر کودک با سفتی یا خشکی مفصل و عضلات زانو مواجه نباشد، فیزیوتراپیست ممکن است از روش سرما درمانی برای درمان خالی شدن زانو در کودکان استفاده کند. در این روش تکنیک های سرما درمانی برای موارد زیر به کار می رود:

• کاهش التهاب مفصل
• تحریک سیستم ایمنی و عصبی
• کاهش تورم زانو
• کاهش درد زانو

این روش به تنهایی نمی تواند خالی شدن زانو در کودکان را درمان کند و اغلب در کنار روش هایی مثل ماساژ درمانی یا ورزش درمانی برای تسریع درمان به کار می رود.

در صورتی که سوال دیگری درباره علت و درمان خالی شدن زانو در کودکان دارید، از طریق بخش نظرات در زیر این مقاله می توانید سوالات خود را برای ما ارسال کنید.  

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی شهران

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-44339562

021-44339563

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟

درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف

درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی

سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو

علت های شایع بی حسی در پاها + درمان

علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها