فیزیوتراپی شهران
کلینیک سلامت و تناسب اندام

 

آدرس مرکز: تهران، شهران، بالاتر از فلکه دوم، پلاک 153، ساختمان بانک پاسارگاد، طبقه سوم، واحد 17

خمیدگی زانو از علت تا درمان

تعداد بازدید: 1523

خمیدگی زانو ممکن است نشانه آسیب به زانو باشد و خطر زمین خوردن را افزایش می دهد. خمیدگی زانو در بین افراد بالغ و بزرگسال نسبتا رایج است و همه افراد در تمام سنین ممکن است دچار این مشکل شوند. در این مقاله نگاهی به علل خمیدگی زانو و روش های درمان آن میندازیم. با ما همراه باشید.

خمیدگی زانو


فهرست
خمیدگی زانو چیست؟
علت خمیدگی زانو
درمان خانگی خمیدگی زانو
فیزیوتراپی خمیدگی زانو
نکات نهایی درباره خمیدگی زانو 

 

خمیدگی زانو چیست؟

خمیدگی زانو معمولا بر اثر لق شدن یک یا دو زانوی شما اتفاق می‌افتد. به این حالت، بی‌ثباتی زانو یا زانوی ضعیف هم می‌گویند. این مسئله همیشه نه ولی بیشتر وقت‌ها با درد همراه است. اگر این حالت را فقط یک یا دو بار تجربه کرده‌اید، ممکن است بخاطر سر خوردن ناگهانی شما باشد. اما اگر تکرار شد، می‌تواند نشانه‌ی نوعی بیماری باشد. خمیدگی زانو خطر افتادن و زمین خوردن را بالا می‌برد و آسیب حاصل از آن جدی است، پس باید علت اصلی آن تشخیص داده شود. در ادامه، مطالب بیشتری درباره‌ی علت‌های خمیدگی زانو و نحوه‌ی درمان آن می‌گوییم. 

 

علت خمیدگی زانو

خمیدگی زانو بیماری پیچیده ای است که علل مختلفی ممکن است موجب آن شوند. بسیاری از افراد مبتلا به خمیدگی زانو مبتلا به آرتروز هستند. اما این یک قانون کلی نیست و شامل حال همه افراد مبتلا به خمیدگی زانو نمی شود. ساختار پیچیده مفصل زانو اغلب تشخیص علت خمیدگی زانو را دشوار می کند. زانو از دو مفصل ساخته شده است که حرکت آن را در جهات مختلف ممکن می کنند. بخش های زیر در زانو از آن در برابر آسیب محافظت می کنند:
• تاندون ها که عضلات پا را به استخوان های زانو متصل می کنند
• رباط ها که استخوان های زانو را به هم متصل می کنند
• غضروف که حرکت آرام و یکنواخت مفصل ها را ممکن می کند و به عنوان جذب کننده ضربه وارده به زانو عمل می کند.
آسیب به هر یک از این بخش های زانو می تواند به لق شدن و خمیدگی زانو منجر شود. عواملی همچون درد زانو و عضلات ضعیف جلوی پا نیز می توانند در ابتلا به خمیدگی زانو موثر باشند.

1. آسیب
در بیشتر مواقع فعالیت‌های سنگین مثل دویدن یا تصادف باعث لق شدن زانو می‌شود. آسیب‌های شایع زانو شامل این موارد است:
پارگی رباط صلیبی جلویی
پارگی مینیسک

پارگی منیسک زانو

• وجود قطعه استخوانی یا غضروف آزاد در درون مفصل
آسیب دیدن زانو علاوه بر لق شدن باعث درد و تورم زانو هم می‌شود. معمولا بعد از درمان آسیب، خمیدگی زانو برطرف می شود. بسته به نوع آسیب، ممکن است به درمان فیزیکی و یا جراحی نیاز باشد. تا زمان خوب شدن کامل، به زانوی خود فشار وارد نکنید.

2. آسیب عصبی
عصب فمورال یکی از دو عصب اصلی پای انسان است. نوروپاتی فمورال یعنی اختلال عصب فمورال می‌تواند باعث ضعیف شدن زانو و درنتیجه، خمیدگی بیشتر آن شود. علایم دیگر اختلال عصب فمورال شامل موارد زیر هستند:
• درد
• مور مور شدن
• سوزش
• بی حسی در قسمت‌هایی از ران یا پا
بعضی از علت‌های اختلال عصب فمورال شامل موارد زیر هستند:
• دیابت
• داروهای خاص
• آرتروز
آتروفی عضلانی
• مصرف بیش از اندازه‌ی الکل
• اختلالات عصبی مانند فیبرومیالژیا
• آسیب‌ها
درمان اختلال عصب فمورال بستگی به علت ایجاد آن دارد، اما معمولا درمان یا از طریق جراحی، یا داروهای ضد درد یا تغییر سبک زندگی انجام می شود. در مواقع زیادی نمی‌توان نوروپاتی را درمان کرد، فقط می‌توان علایم آن را کم کرد و یا از بدتر شدن آن جلوگیری کرد.

3. سندرم پلیکا
دور تا دور مفصل زانو با کپسولی پوشانده شده است و درون این کپسول پرده ای به نام غشای سینووال وجود دارد که در برخی افراد این غشا ممکن است دچار چین خوردگی شود که به این چین خوردگی پلیکا گفته می شود. اگر پلیکا که در وسط غشای پوشاننده‌ی مفصل زانو قرار دارد، ملتهب شود، می‌گوییم سندرم پلیکا اتفاق افتاده‌است. علاوه بر خمیدگی زانو، موارد زیر هم در اثر سندرم پلیکا ایجاد می شوند:
صدای تق تق زانو
احساس درد سوزشی در داخل زانو
• درد و حساسیت نسبت به لمس کاسه زانو
در بیشتر موارد، سندرم پلیکا بر اثر آسیب زانو یا استفاده‌ی بیش از حد از زانو ایجاد می‌شود. ممولا درمان این‌طور است که برای تقویت عضلات اطراف زانو فیزیوتراپی انجام می‌شود. برای کاهش التهاب، می‌توان کورتون تزریق کرد. به ندرت پزشک ممکن است عمل جراحی را برای برداشتن پلیکا تجویز کند.

4. آرتروز
آرتروز یعنی التهاب مفاصل و در اکثر مواقع در زانوها اتفاق می‌افتد. آرتروز انواع مختلفی دارد، اما خمیدگی زانو یک نشانه‌ی شایع برای هر دو بیماری استئوآرتریت و آرتروز روماتیسمی است. آرتروز روماتیسمی معمولا هر دو زانو را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما استئوآرتریت ممکن است فقط برای یک زانو اتفاق بیفتد.
مشکلات زیر بر اثر استئوآرتریت و آرتروز روماتیسمی ایجاد می‌شوند:
• درد
• سفتی
• احساس قفل شدگی یا عدم حرکت
صدای تق تق زانو
درمان قطعی برای آرتروز وجود ندارد اما به کمک موارد زیر می‌توانید علایم خود را کنترل کنید:
• داروهای مسکن مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل بروفن
تزریق کورتون در زانو

تزریق در زانو

فیزیوتراپی آرتروز
• استفاده از یک وسیله ی کمکی مانند زانوبند

5. بیماری ام اس
در بعضی از افراد مبتلا به اسکلروز چندگانه (MS)، خمیدگی زانو به عنوان یکی از علائم گزارش شده است. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی بدن به بافت حفاظتی اعصاب حمله می‌کند. متاسفانه در مورد رابطه‌ی بین خمیدگی زانو و بیماری ام اس تحقیقات زیادی انجام نشده است، اما ضعف و بی‌حسی در پا یکی از علایم رایج بیماری ام اس است. در این وضعیت، ممکن است احساس کنید که زانوی شما خم شده است.
نشانه‌های بیماری ام اس در بین افراد مختلف است، اما علایم رایج این‌ها هستند:
• از دست دادن بینایی
• خستگی
• سرگیجه
• لرزش
بیماری ام اس هیچ درمانی ندارد، اما تزریق کورتون می تواند به کاهش التهاب عصب در پاها کمک کند. در صورت وجود سفتی یا گرفتگی‌های زیاد در پاها، می‌توانید از شل‌کننده های عضلانی هم استفاده کنید. 

 

درمان خانگی خمیدگی زانو

خمیدگی زانو در بیشتر موارد ممکن است نشانه‌ ای از آسیب یا بیماری اولیه باشد، پس بهتر است آن را با پزشک در میان بگذارید اما پیش از مراجعه به دکتر هم‌چنین سعی کنید به زانوی خود استراحت داده و از کمپرس گرم یا سرد استفاده کنید. استفاده از زانو بند یا عصا، خطر افتادن و زمین خوردن ناشی از خمیدگی زانو را کم می‌کند.

چنانچه شما هم خمیدگی زانو شده‌اید، می‌توانید از متخصصان مرکز فیزیوتراپی شهران مشاوره بگیرید. همچنین در روزهای چهارشنبه هر هفته پزشک فوق تخصص زانو در کلینیک شهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02144339562 تماس حاصل فرمایید.

 

فیزیوتراپی خمیدگی زانو

تمرینات ورزشی و فیزیوتراپی خاصی می توانند به تقویت عضلات پا و بهبود وضعیت زانو کمک کنند که مانع خمیدگی زانو می شود یا خمیدگی را کاهش می دهد.
فیزیوتراپیست برنامه تمرینی را طراحی می کند که نیازهای بیمار مبتلا به خمیدگی زانو را مورد توجه قرار می دهند. این برنامه تمرینی معمولا بر موارد زیر متمرکز است:
• تقویت عضلاتی که از زانو محافظت می کنند و جهت قرارگیری کاسه زانو را تنظیم می کنند
• افزایش دامنه حرکت در بخش پایینی و بالایی پا
• کاهش سفتی
• افزایش انعطاف پذیری
برنامه توانبخشی زانو معمولا بین چهار تا شش هفته به طول می انجامد. با این وجود بهتر است که تا زمانی که فیزیوتراپیست شما توصیه می کند باز هم به انجام تمرینات ادامه دهید تا سلامت زانوی خود را دوباره به دست آورید.
تمرینات معمولا بر کشیدگی و تقویت موارد زیر تمرکز دارند:
• عضلات چهار سر ران که عضلات جلوی پا ها هستند
• عضلات همسترینگ که شامل عضلات پشت پا است
• عضلات ساق پا که شامل عضلات پایین ساق پا هستند
• عضلات گلوتئال که در واقع عضلات واقع در باسن و سرین هستند.

فیزیوتراپی خمیدگی زانو

برنامه فیزیوتراپی در موارد زیر به فرد دچار خمیدگی زانو کمک می کند:
• بهبود توانایی فرد برای خم و راست کردن پا ها
• افزایش میزان وزنی که پاها می توانند تحمل کنند
• افزایش قدرت داخل و خارج ران ها و افزایش دامنه حرکت پا
بسیار مهم است که این تمرینات را به آرامی و آهستگی شروع کنید. قدرت و انعطاف پذیری باید به تدریج در پاها و زانو ها افزایش یابد تا بتوانید به سراغ تمرینات سخت تر بروید.
با این وجود، برای پیشرفت کردن باید هر بار کمی بیشتر از قبل در تمرینات خانگی یا فیزیوتراپی خود را به چالش بکشید. برقراری تعادل کمی دشوار است اما یک فیزیوتراپیست مجرب می تواند به شما کمک کند تا شدت و سختی تمرینات مناسب وضعیت شما باشد.
افراد دچار خمیدگی زانو همچنین باید عادات ورزشی خود را با شرایط و بیماری جدیدشان تطبیق دهند. برای مثال، فرد دچار آرتروز باید از ورزش هایی مانند دویدن و تنیس دست بردارد و به سراغ فعالیت های ورزشی ساده تری مانند شنا و دوچرخه سواری برود. دوچرخه سواری همچنین به افزایش قدرت قسمت بالایی پا کمک می کند که در نهایت برای تثبیت وضعیت زانو مفید است.

 

نکات نهایی درباره خمیدگی زانو

خمیدگی زانو ممکن است فقط یک درد خفیف یا یک خطر جدی برای سلامتی باشد. بسته به علت آن، ممکن است به فیزیوتراپی یا جراحی نیاز داشته باشید. برای پیدا کردن علت خمیدگی زانوی خود حتما به پزشک مراجعه کنید و هنگام بالا یا پایین رفتن از پله‌ها، بیشتر مراقب باشید.

سوالی در مورد خمیدگی زانو دارید زیر این پست آن را مطرح کنید و پاسخ خود را از کارشناسان و متخصصین مرکز فیزیوتراپی شهران دریافت کنید. برای مشاهده پاسخ، مجددا به همین صفحه مراجعه کنید.

مقالات پیشنهادی
ارسال نظر
نظرات کاربران

1: mohsen:سلام خسته نباشید . ببخشید من دو سال با تردمیل تو خونه ورزش میکنم یعنی روزی یک ساعت و مداوم هر روز تمرین داشتم تا اینکه زانوهام درد گرفت و الان همش گز گز میکنه. یک مدت تردمیل رو کنار گذاشتم ولی الان با سرعت سه و چار فقط راه میرم ولی باز یکم زانوهام گز گز میکنه لطفا راهنمایی کنید. ممنون

سلام دوست عزیز. بهتره اول زانوتون بررسی و درمان بشه بعد ورزش رو ادامه بدید و کلا اگر پیاده روی واقعی کنید بهتره. باید علت اصلی گزگز زانو مشخص شه که تنها با معاینه ممکن هست.

ساعت کاری فیزیوتراپی شهران

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-44339562

021-44339563

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟

درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف

9 حرکت مفید ورزشی برای درمان خار پاشنه

درمان خانگی خار پاشنه - حرکات ورزشی برای خار پاشنه - ورزشهای مخصوص خار پاشنه

درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی

سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو